Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец октомври 2015 година

October 5th, 2015 · Маргарита Маринова · Коментирай

През месец септември Общински съвет – Русе удостои със званието “Почетен гражданин на град Русе” маестро Найден Тодоров за неговите значими постижения в областта на културния и духовния живот на Община Русе. Благодарение на неговата активна творческа дейност колективът на Държавна опера – Русе убедително се утвърждава като един от водещите институти в страната и в чужбина.
Честито! Гордеем се с това му звание!

За нашите приятели – почитатели на оперното и симфонично изкуство, за които творим, искам да споделя с радост, че нашата съгражданка – оперната певица Мариана Цветкова, която започна творческия си път на наша сцена, се дипломира в Нов български университет и стана доктор по музика. Дисертацията, която е защитила достойно е “Вагнеровият репертоар и българските оперни певци”. На същата тема през месец септември излезе и книга със заглавие “Вагнеровият репертоар и българските оперни певци. Изпълнителски предизвикателства”
Честито, Мариана! Пожелавам ти много творчески успехи у нас и по световните оперни сцени. Не ни забравяй. На добър час!

Акцентите за месец октомври:
На 9 октомври – премиера на балета “Странен отряд”
На 8 и 10 октомври – Франция, спектакъл на операта “Турандот” на Пучини
На 22 октомври – София, НДК, “Катерина Измайлова” – Русенска филхармония
На 28 октомври – София, НДК, “Класиката среща АВВА” – Русенска филхармония

Следва програмата по дати:

09 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Странен отряд” – ПРЕМИЕРА
Хореография: Александър Марков, Мариян Янков, Теодор Цаков
Мултимедия – Теодор Цаков
Участват солисти и кордебалет на Държана опера Русе


10 събота
Зала „Опера”, 18.00 часа

Оперен концерт
Участват: Венцеслав Анастасов, Владислава Гарвалова, Петър Костов, Даниела Караиванова, Момчил Миланов, Петя Цонева
В програмата: Росини – Увертюра, арии и дуети от операта “Севилският бръснар”, Пучини – арии от операта “Тоска”, Петко Стайнов – “Ръченица”, Верди – арии от операта “Риголето”


24 събота и 25 неделя
Доходно здание, 19.00 часа

Тоска” – Джакомо Пучини
Диригент – Владимир Бошнаков
Режисьор – Корина Босковски
Художествен ръководител – Джузепе Ламакия
Осветление – Норберт Венгорц
Копродукция на Държавна Опера – Русе и Compania d’Opera Italiana di Milano и Schlote Productions


29 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Странен отряд” – ПРЕМИЕРА
Хореография: Александър Марков, Мариян Янков, Теодор Цаков
Мултимедия – Теодор Цаков
Участват солисти и кордебалет на Държана опера Русе


31 събота
Зала „Филхармония”, 19 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригент – Волфганг Хейрър
Солисти: Лука Колардо (виолончело) и Сужин Йънг (пиано)


Спектакли и концерти извън Русе

01 октомври, 19.00 часа
Гр. Трявна

Класиката среща QUEEN
Русенска филхармония с диригент Антъни Арморе и вокал Теодор Койчинов


02 октомври, 18.30 часа
Гр. Троян

Севилският бръснар” – опера от Джоакино Росини
Диригент – Владимир Бошнаков


08 октомври, 20.00 часа
Франция

Турандот” опера от Джакомо Пучини
Диригент – Славил Димитров


10 октомври, 20.00 часа
Франция

Турандот” опера от Джакомо Пучини
Диригент – Найден Тодоров


22 октомври, 19.00 часа
Гр. София – НДК


Катерина Измайлова” – опера от Д. Шостакович
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Вера Немирова
Сценография и костюми – Димана Латева
Хореография – Силвия Томова
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Петър Костов, Пламен Бейков, Мария Цветкова, Александър Баранов, Теодора Чукурска, Георгиос Филадeлфвес, Стоян Стоянджов, Петя Цонева Даниела Караиванова, Емил Желев и др.
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе
28 сряда
Гр. София – НДК, 19.00 часа

Класиката среща АББА” – Русенска филхармония
Диригент – Найден Тодоров
Солисти: Илона Герулат, Анете Хесел, Дивна Станчева и Прея
Ел. Китара – Антон Йовчев, бас китара – Илия Игрибозов, пиано – Божена Петрова
Програма: Пламен Проданов – Интродукция и Интермецо и хитове на АББА


26 октомври, 19.00 часа
Гр. Плевен

Дон Кихот” – балет от Лудвиг Минкус
Участват солисти и кордебалет на Държана опера Русе

Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на държавна опера Русе – месец септември 2015

September 3rd, 2015 · Маргарита Маринова · Коментирай

Здравейте, Приятели! През този месец предстоят много интересни спектакли. От 18-ти започва международен конкурс за оперни диригенти в нашият град. Приятно гледане:

Спектакли в Русе:

18 септември, петък, 19 часа, зала Опера
Международен конкурс за оперни диригенти, Гала спектакъл
ТОСКА – опера от Дж. Пучини
Режисура и сценография Иван Славов, адаптация Огнян Драганов, асистент режисьор Елена Илиева, диригент на хора Стелияна Димитрова
Участват: Владислава Гарвалова, Стоян Даскалов, Александър Крунев, Момчил Миланов, Стоян Стоянджов, Александър Баранов, Стефан Пенчев, Пламен Троалански, Лили Харизанова
Оркестър, хор и солисти на ДО- Русе

21 септември, понеделник, 19 часа, зала Опера
Царицата на Чардаша – оперета от Имре Калман
Диригент Владимир Бошнаков, режисьор Марио Николов

26 септември, събота, 19 часа, зала Филхармония
Симфоничен Концерт на Русенска Филхармония
Диригент Жан Ив Годен, хормайстор Стелияна Димитрова

28 септември, понеделник, 19 часа, зала Филхармония
Кармина Бурана – сценична кантата на Карл Орф
концертно изпълнение
Диригент Найден Тодоров, хормайстор Стелияна Димитрова, солисти Мария Цветкова, Венцеслав Анастасов, Стоян Даскалов, Оркестър и хор на ДО – Русе

30 септември, сряда 19 часа, зала Опера
Дон Кихот – балет от Минкус

Спектакли извън Русе:

10 септември, четвъртък, 20 часа, град Силистра
Класиката среща АВВА – с участието на Русенска филхармония
Диригент Димитър Косев

17 септември, четвъртък, 19 часа, Горна Оряховица
Дон Кихот – балет от Минкус
Хореография Мариус Метипа и Александър Горски, художник на декора Иван Токаджиев, художник костюми Меглена Илиева

30 септември, сряда, 19 часа, Видин
Трубадур – опера от Джузепе Верди
Диригент Владимир Бошнаков

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец август 2015 година

August 1st, 2015 · Маргарита Маринова · Коментирай

Концертът на “Тримата Славянски тенори” беше приет с възторг от русенската публика.

Любомир Дяковски и Константин Янков са започнали творческия си път от сцената на Русенска опера. Заедно с младия си колега Ивайло Михайлов те представиха на много високо ниво прекрасната си програма. Поздравления и на добър час – да продължават да ни радват с изпълненията си!

Сезонът 2014/2015 продължава и през месец август.

На 11 август предстои премиера на “Реквием” на Моцарт – с балет, солисти и хор.
Преди това на 8 август спектакълът на “Вълшебната флейта” на Моцарт ще бъде бредставен от състав – гости.
Предстои участие в Правец на фестивала “Моцартови празници” и в Банско Опера Фест 2015.

Следва програмата по дати:

08 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

“Вълшебната флейта” – Волфганг Амадеус Моцарт
Диригент – Ивайло Кринчев
Диригент на хора – Стелияна Димитрова
Асистент режисьор – Елена Илиева
Участват: Симона Кодева, Мария Цветкова, Георги Султанов, Владимир Василев, Пламен Папазиков, Теодора Чукурска, Йоланта Николаева, Петя Цонева, Даниела Караиванова, Момчил Миланов, Алек Аведисян и др.
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

11 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

“Реквием” – музикално-танцов спектакъл
Диригент – Карло Донадио (Италия)
Режисьор – Огнян Драганов
Хореография – Силвия Томова
Художник – Салваторе Русо (Италия)
Диригент на хора – Стелияна Димитрова
Участват: Беса Лугичи (Косово), Снежинка Аврамова, Николай Моцов, Момчил Миланов
Съвместна продукция на ММФ “Моцартови празници” и Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

20 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Международен конкурс за оперни диригенти
“Сватбата на Фигаро”
– Волфганг Амадеус Моцарт
Режисьор – Джан Джаноти
Асистент-режисьор – Елена Илиева
Сценография – Борис Стойнов
Костюми – Цветанка Петкова-Стойнова
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

25 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Международен конкурс за оперни диригенти
“Севилският бръснар” – Джоакино Росини
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

28 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Международен конкурс за оперни диригенти
“Тоска” – Джакомо Пучини
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

Спектакли и концерти извън Русе

13 август, 20.30 часа
Гр. Правец, Сцена – Риу Правец Ризорт

Международен музикален фестивал „Моцартови празници Правец`2015”
“Вълшебната флейта” – Волфганг Амадеус Моцарт
Диригент – Ивайло Кринчев
Диригент на хора – Стелияна Димитрова
Асистент-режисьор – Елена Илиева
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

14 август, 20.30 часа
Гр. Правец, Сцена – Риу Правец Ризорт

Международен музикален фестивал „Моцартови празници Правец`2015”
175 години от рождението на П. И. Чайковски, 175 години от смъртта на Паганини – симфоничен концерт
Русенска филхармония

Солист: Мариуш Патира (Полша) – цигулка
Диригент – Жозе Мария Флоренсио (Бразилия)
В програмата:
В. А. Моцарт – Увертюра от операта “Отвличане от сарая”
Николо Паганини – Първи концерт за цигулка и оркестър
П. И. Чайковски – Четвърта симфония

____________________________________________________________________________________________________

15 август, 11.00 часа
Гр. Правец, Сцена – Читалище “Заря- 1895”

Международен музикален фестивал „Моцартови празници Правец`2015”
Моцарт за децата – Матине
“Фигаро харесва Моцарт и Росини” – образователен концерт
Участват:Симона Кодева, Теодора Чукурска, Петя Цонева, Пламен Бейков, Алек Аведисян, Пламен Бейков
Акомпанимент на пиано – Божена Петрова
Струнен квартет – оркестър на Държавна опера – Русе
Деца от Балетна школа при НЧ “Заря 1895” с ръководител – Авгелина Сергеева
Сценарий, режисура и водещ – Пламен Бейков
Озвучаване – Георги Панайотов
Грим и перуки – Янка Дойчинова

____________________________________________________________________________________________________

15 август, 20.30 часа
Гр. Правец, Сцена – Риу Правец Ризорт

Международен музикален фестивал „Моцартови празници Правец`2015”
“Реквием” – В. А. Моцарт – музикално-танцов спектакъл
Диригент – Карло Донадио (Италия)
Режисьор – Огнян Драганов
Хореография – Силвия Томова
Художник – Салваторе Русо (Италия)
Диригент на хора – Стелияна Димитрова
Солисти: Беса Лугичи (Косово), Снежинка Аврамова, Николай Моцов, Момчил Миланов
Съвместна продукция на ММФ “Моцартови празници” и Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

16 август, 20.30 часа
Гр. Правец, Площад пред Община Правец

Международен музикален фестивал „Моцартови празници Правец`2015”
Юбилейна гала вечер на Христина Ангелакова – гала концерт
Диригент – Жозе Мария Флоренсио (Бразилия)
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

27 август, 20.30 часа
Банско Опера Фест 2015

“Дон Кихот” – балет от Лудвиг Минкус
Хореография: Мариус Петипа и Александър Горски
Художник на декора – Иван Токаджиев
Художник на костюмите – Меглена Илиева
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

29 август, 20.30 часа
Банско Опера Фест 2015

“Царицата на чардаша” – оперета от Имре Калман
Диригент – Найден Тодоров

____________________________________________________________________________________________________

27 август, 20.30 часа
Гр. Бургас, Летен театър

“Мъжът на жена ми” – комедиен спектакъл от Миро Гавран
Постановка – Мариус Куркински
Участват: Мария Сапунджиева, Ненчо Илчев, Веселин Анчев
Оркестър и балет на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

28 август, 20.30 часа
Гр. Варна, Летен театър

“Мъжът на жена ми” – комедиен спектакъл от Миро Гавран
Постановка – Мариус Куркински
Участват: Мария Сапунджиева, Ненчо Илчев, Веселин Анчев
Оркестър и балет на Държавна опера – Русе

____________________________________________________________________________________________________

31 август, 19.00 часа
Гр. Габрово

“Аида” – Верди
Диригент – Владимир Бошнаков
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец юли 2015 година

June 30th, 2015 · Маргарита Маринова · Коментирай

Поздравления за Пламен Бейков (бас), който на 24 май 2015 година получи наградата “Русе”. Тя му беше връчена за високи артистични постижения, активна музикално-образователна и просветителска дейност в Русе и за приноса му към честването на 100-годишнината от рождението на именития бас Борис Христов.
На добър час!

Премиерата на балетно-театралния спектакъл “Спящата красавица” – от П. И. Чайковски, която се състоя на 22 юни (Копродукция на Държавна опера – Русе и актьори от Държавен куклен театър – Варна) бе приета радушно от любителите на балетното изкуство.

Симфоничният концерт на Русенска филхармония на 29 юни, с диригент Найден Тодоров и солист Светлин Русев (цигулка), зарадва многобройната публика от почитатели на симфоничното изкуство.

Акценти в програмата за месец юли:
Класиката среща АББА” – концерт, диригент Найден Тодоров
03.07.2015 – Ловеч; 04.07.2015 – Русе; 05.07.2015 – Велико Търново
Акварел” – Вокален състав към Национален филхармоничен хор “Светослав Обретенов”
07.07.2015 – Русе
Концерт на “Тримата Славянски тенори” – Плевенска филхармония с диригент – Славей Тинчев
10.07.2015 – Русе
За първи път – концерт “Класиката среща Куийн” с диригент младият русенец – Димитър Косев
21.07.2015 – Летен театър, Русе

Следва програмата по дати:

04 събота
Летен театър, 20 часа

Класиката среща АББА” – концерт
Диригент – Найден Тодоров
Русенска филхармония
Дивна Станчева, Марияна Попова, Александра и Владислава Димитрови, Рок банда


05 неделя
Зала „Опера”, 19.00 часа

Спящата красавица” – балетно-театрален спектакъл
Музика – П. И. Чайковски
Балет на Държавна опера – Русе, актьори от Държавен куклен театър – Варна
Копродукция на Държавна опера – Русе и Държавен куклен театър – Варна


07 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Акварел
Вокален състав към Национален филхармоничен хор “Светослав Обретенов”
Диригент – Димитър Стоянов
Пиано – Капка Найденова
Със специалното участие на актьора Иван Юруков
В програмата – Йоханес Брамс


10 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Концерт на “Тримата Славянски тенори
Участват: Любомир Дяковски, Константин Янков и Ивайло Михайлов
Плевенска филхармония с диригент – Славей Тинчев

15 сряда
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригентски майсторски клас с професор Йоханес Шлефли
В програмата: Чайковски – “Симфония №5”, Дворжак – “Симфония №8”


16 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Вечер на съвременната хореография
“Откровения” – танцов спектакъл


17 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригентски майсторски клас с професор Йоханес Шлефли


18 събота
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригентски майсторски клас с професор Йоханес Шлефли


21 вторник
Летен театър, 20 часа

Класиката среща Queen
Русенска филхармония
Диригент – Димитър Косев
Теодор Койчинов и рок банда


31 петък
Летен театър, 20 часа

Фантомите на мюзикъла” – концерт-спектакъл
Държавна опера – Стара Загора


Спектакли и концерти извън Русе

01 юли, 19.00 часа
Гр. Варна, Фестивален комплекс

Процесът Мерилин Монро” – камерна опера от Роланд Баумгартнер
Диригент – Андрия Павлич


01 юли, 21.00 часа
Свети Влас

Ромео и Жулиета и Полет към светлината” – балет по музика на Чайковски, Гершуин, Масне, Пиацола, Росини
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


02 юли, 19.00 часа
Гр. Варна, Фестивален комплекс

Спящата красавица” – балетно-театрален спектакъл
Музика – П. И. Чайковски


03 юли, 20.00 часа
Гр. Ловеч

Класиката среща АББА” – концерт
Диригент – Найден Тодоров
Русенска филхармония
Дивна Станчева, Марияна Попова, Александра и Владислава Димитрови, Рок банда


05 юли, 20.00 часа
Гр. Велико Търново

Класиката среща АББА” – концерт
Диригент – Найден Тодоров
Русенска филхармония
Дивна Станчева, Марияна Попова, Александра и Владислава Димитрови, Рок банда


14 юли, 20.00 часа
Гр. Стара Загора, Античен форум

Процесът Мерилин Монро” – камерна опера от Роланд Баумгартнер
Диригент – Андрия Павлич


18 юли, 20.00 часа
Гр. Стара Загора, Античен форум

Вечер на съвременната хореография
“Откровения” – танцов спектакъл


22 юли, 20.00 часа
Гр. Плевен

Класиката среща Queen
Русенска филхармония
Диригент – Димитър Косев
Теодор Койчинов и рок банда

Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец юни 2015 година

June 2nd, 2015 · Маргарита Маринова · Коментирай

На 5 май, Маестро Георги Димитров, работил тук 25 години като главен диригент и директор на операта, беше удостоен със званието “Почетен гражданин на град Русе” – за неговите забелижителни заслуги и значим принос към оперното и симфоничното изкуство в Русе.

На 24 май, Държавна опера – Русе получи Наградата “Русе” за изключителни творчески успехи и ярко присъствие на националната и международна музикална сцена, високо професионално и артистично равнище на музикалната продукция и особен принос за популяризирането на град Русе като един от водещите музикални центрове в България и региона.

Преди това на 9 май Държавна опера – Русе, получи престижното отличие на БНР “Музикант на годината 2014” в категорията Ансамбъл на годината. БНР и екипът на предаването за класическа музика “Алегро виваче” връчиха наградите по време на галаконцерта, който се състоя на сцената на зала “България” и в който Русенската филхармония участва под диригентството на маестро Найден Тодоров. Заслужена награда за невероятния състав: оркестър, солисти, хор, балет, технически служби.
“Музикант на годината” е награда, която се определя от слушателите на програма “Хоризонт” на БНР и предаването за класическа музика “Алегро виваче”. Допитването се провежда от 1991 г.
Същата сутрин в Шумен, оркестърът се включва и в Трети тур на Международния конкурс “Панчо Владигеров”.
На 27 май в НДК – София, бе представена операта “Аида” на Верди, при пълен салон и бурни аплодисменти.

Акценти за месец юни.

На 4 юни ще се състои синфоничен концерт, с диригент Владимир Кираджиев и солист Людмил Ангелов (пиано). Концертът ще бъде повторен и на 6 юни в София – зала “България”.
На 25 юни в София – вечер на съвременната хореография: “Откровения” – танцов спектакъл.
На 27 юни – Премиера: “Орфей” – опера от Джон Робертсън (Канада) Първо изпълнение в България. Диригент – Найден Тодоров.

Следва програмата по дати:

01 понеделник
Зала „Опера”, 18.00 часа

Алиса в страната на чудесата” – мюзикъл за деца от Александър Йосифов
Възстановка – Елена Илиева
Солисти и балет на Държавна опера – Русе


02 вторник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Камерен концерт
Вяра Трендафилова (мецосопран), Антонина Бонева (на рояла), Стоян Даскалов (тенор), Наталия Радославова (на рояла).
В програмата: Шопен, Собелиус, Пучини, Чайковски, Камий Сен- Санс


03 сряда
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Камерен концерт на Стоян Даскалов (тенор) и Светла Иванова (мецосопран)
На рояла – Наталия Радославова
В програмата: Арии и дуети от Верди и Пучини, италиански канцонети


04 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония и Людмил Ангелов (пиано)
Диригент – Владимир Кираджиев
В програмата: Ференц Лист – Прелюдии, Шулц-Евлер – Руска рапсодия, Морис Мошковски – Концерт за пиано и оркестър оп. 3 (Първо изпълнение в България)


08 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Прилепът” – оперета от Йохан Щраус
Диригент – Владимир Бошнаков
Участват: Марчо Апостолов, Даниела Караиванова, Русалина Мочукова и др.
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


11 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лебедово езеро“ – балет по музика на П. И. Чайковски
Солисти и кордебалет на Държавна Опера – Русе


12 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригент – Шуничеро Маруяма (Яповния)
Солист – Здравко Саралиев (кларинет)


14 неделя
Зала „Опера-фоайе”, 17.00 часа

Под небето на париж” – авторска музика и акварели
Валентан Бара (пиано), Надежда Гущерова (обой)


17 сряда
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Слугинята господарка” – камерна опера от Джовани Перголези
Участват: Гиргина Гиргинова, Евгени Ганев и Христо Ангелов, Божена Петрова (чембало) и Струнен квартет при Държавна опера – Русе


20 събота
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

КАРМИНА БУРАНА – сценична кантата от Карл Орф (концертно изпълнение)
Диригент – Антъни Арморе


21 неделя
Зала „Филхармония”, 11.00 часа

Гласът на душата” – концерт с музика от Учителя Беинса Дуно
Участват: Гиргина Гиргинова (сопран), Божена Петрова (пиано), Богдана Пенева (виолончело), Росица Георгиева (цигулка), Павлинка Стефанова (цигулка), Елизабета Николова (виола)


22 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Спящата красавица” – балет от П. И. Чайковски
Видео среда и мапинг – Тодор Тодоров
Балет на Държавна опера – Русе, актьори от Държавен куклен театър – Варна
Копродукция на Държавна опера – Русе и Държавен куклен театър – Варна


24 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Магьосникът от Оз” – мюзикъл от Харолд Арлъни Карл Харбърг
Диригент – Ганчо Ганчев
Детско-юношеска опера при Общински детски комплекс – Варна
Оркестър на Държавна опера – Русе


25 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Процесът Мерилин Монро” – камерна опера от Роланд Баумгартнер
Диригент – Андрия Павлич


27 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

ПРЕМИЕРА
Орфей” – опера от Джон Робертсън (Канада) Първо изпълнение в България
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Огнян Драганов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Асистент-режисьор – Елена Илиева
Участват: Петя Цонева, Александър Крунев, Пламен Бейков
Солисти, хор и балет на Държавна опера – Русе


29 понеделник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригент – Найден Тодоров
Солисти: Светлин Русев (цигулка), Мария Цветкова (сопран), Андреана Николова (мецосопран), Александър Баранов (тенор), Момчил Миланов (бас), Пламен Бейков (бас)
С участието на хор “Дунавски звуци” – Русе, хор при Варненска детско-юношеска опера

Спектакли и концерти извън Русе

06 юни, 19.00 часа
Гр. София; зала “България”

Концерт на Русенска филхармония и Людмил Ангелов (пиано)
Диригент – Владимир Кираджиев


08 юни, 19.00 часа
Гр. Плевен

Лебедово езеро” – балет по музика на П.И.Чайковски


15 юни, 19.00 часа
Гр. Козлодуй

Севилският бръснар” – опера от Джоакино Росини
Диригент – Владимир Бошнаков


16 юни, 19.00 часа
Гр. Тутракан

Прилепът” – оперета от Йохан Щраус
Диригент – Владимир Бошнаков


21 юни, 19.00 часа
Гр. Велико Търново

КАРМИНА БУРАНА – сценична кантата от Карл Орф (концертно изпълнение)
Диригент – Антъни Арморе


25 юни, 19.00 часа
Гр. София

Вечер на съвременната хореография
Откровения” – танцов спектакъл по музика на Бах, Кремер, Имма Сумак, Енгелберт Хъмпърдинг, латино-колаж, Жак Брел


26 юни, 19.00 часа
Гр. София

Процесът Мерилин Монро” – камерна опера от Роланд Баумгартнер
Диригент – Андрия Павлич


30 юни, 19.00 часа
Гр. Варна

Симфоничен концерт на русенска филхармония
Диригент – Найден Тодоров

Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец май 2015 година

May 7th, 2015 · Маргарита Маринова · Коментирай

През този сезон Държавна опера – Русе представи следните премиери:
“Процесът Мерилин Монро” – камерна опера от Роланд Баумгартнер
“Орфей и Евридика” – опера от Кристоф Вилибалд Глук
“Катерина Измайлова” – опера от Дмитрий Шостакович
“Откровения” – вечер на съвременната хореография
В рамките на този балетен спектакъл се изявиха хореографите Анна Донева, Ангелина Гаврилова, Асен Наков, Християн Бакалов. Солистите и кордебалетът на операта, под ръководството на Силвия Томова, показаха едно изключително впечатляващо изпълнение. Публиката ги възнагради с много аплодисменти.
Симфоничният концерт на Русенска филхармония с диригент Найден Тодоров и солист Божидара Кузманова-Владар (в рамките на Австрийски музикални седмици) зарадва любителите на симфоничната музика.
Акцент за месец май е операта “Аида” на Верди, която ще бъде представена на 27 май в НДК – София, под диригентството на Найден Тодоров и гост-солисти – Алиса Зиновиева, Даниел Муньоз, Марсио Джоси.

Следва програмата по дати:

04 понеделник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония
Диригент – Владимир Бошнаков
Солисти – настоящи възпитаници на Национално училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“, гр. Русе


07 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Веселата вдовица” – оперета от Франц Лехар
Диригент – Владимир Бошнаков
Режисьор – ОгнянДраганов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Със специалното участие на Илия Деведжиев
Участват: Теодора Чукурска, Стоян Стоянджов, Диана Василева, Пламен Папазиков, Николай Моцов, Димитър Зашев, Мирослав Христов, Пламен Троански, Ася Русева и др.
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


14 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Международен курс за оперни диригенти под ръководството на Деян Савич (Сърбия)
Диригенти: Люис Гастон, Пиер Валтер, Патрик Бърнс, Юго Матсумура, Гари Чънг, Дейвид Спайро, Николас МакРобертс
Тоска” – опера от Джакомо Пучини
Режисура и сценография – Иван Савов
Адаптация – Огнян Драганов


19 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Международен курс за оперни диригенти под ръководството на Маестро Деян Савич (Сърбия)
“Риголето” – опера от Джузепе Верди
Режисьор – Павел Герджиков
Сценография и костюми – Иван Савов


22 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Жуан” – опера от В.А. Моцарт
Режисьор – Огнян Драганов
Участват: Венцеслав Анастасов, Пламен Бейков, Теодора Чукурска, Владислава Гарвалова, Момчил Миланов, Стоян Стоянджов, Даниела Караиванова и др.
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


23 събота
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Празничен концерт на Русенска филхармония
Диригент – Стефан Камиларов


29 петък
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

От барок до романтизъм” – камерен концерт
Струнен квартет “Квартисимо”


30 събота
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригент – Жан Ив Годен


30 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Откровения” – танцов спектакъл
Вечер на съвременната хореография


Спектакли и концерти извън Русе

08 и 09 май, 19.00 часа
Гр. Шумен

Трети тур на Международен конкурс “Панчо Владигеров”
Симфоничен концерт
Диригент – Найден Тодоров
В програмата: Менделсон – Концерт за цигулка и оркестър в ми минор; Брух – Концерт за цигулка и оркестър; Прокофиев – Концерт за цигулка и оркестър № 2
Оркестър на Държавна опера – Русе


09 май, 19.00 часа
Гр. София, зала “България”

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Музикант на годината 2015 – Официална церемония по връчване на наградите
Диригент – Найден Тодоров


11 май, 19.00 часа
Гр. Ловеч

Концерт на Руслан Мъйнов и Русалина Мочукова
Диригент – Владимир Бошнаков


14 май, 19.00 часа
Гр. Луковит

Концерт на Руслан Мъйнов и Русалина Мочукова
Диригент – Владимир Бошнаков


15 май, 15.30 часа
с. Николово

Звездният миг на малкият Стефчо или карнавал на животните” – балетен спектакъл за деца по музика на Камий Сен – Санс


25 май, 19.00 часа
Гр. Габрово

Риголето” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Роберто Рега (Италия)
Постановка, сценография и костюми Иван Савов


27 май, 19.00 часа
Гр. София, НДК

Аида” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Огнян Драганов
Асистент режисьор – Елена Илиева
Художник – Салваторе Русо (Италия),
Хореография – Марияна Захариева
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Алиса Зиновиева, Даниел Муньоз, Петя Цонева, Марсио Джоси, Пламен Бейков, Стоян Стоянджов, Диана Василева, Александър Баранов
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец април 2015 година

April 2nd, 2015 · Маргарита Маринова · Коментирай

В рамките на 55-я международния фестивал “Мартенски музикални дни” на 25 март, Държавна опера – Русе представи операта “Катерина Измайлова” от Дмитрий Шостакович с голям успех. Поздравления за режисьора – Вера Немирова, диригента – Маестро Тодоров, оркестъра, солисти, хор, балет. На премиерата присъстваха гости от Берлин: драматургът на Дойче Опер Берлин – Йорг Кьонингсдорф и главният редактор на списание за опера “Опервелт” (Оперен свят) – Албрехт Тийман и от Виена – бившият директор на операта – Йохан Холиндер.

На 30 март в НДК – София бе представена операта “Кармен” на Бизе, с диригент Найден Тодоров, сценична адаптация – Огнян Драганов, режисьор – Кристиан Михайлеску, хореография – Силвия Томова, хормайстор – Стелияна Димитрова. В ролята на Кармен – Карла Дирликов (САЩ) и с участието на Марио Маланини (Италия) и солисти от състава на Държавна опера – Русе. Както винаги – пълна зала и аплодираща публика.

Следва програмата по дати:

01 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Световете на града” – детски танцов спектакъл на студио за модерен балет “Фрийдъм” към Държавна опера – Русе
Хореография – Анита Асенова
Музика и медия – Алекс Асенов


02 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Катерина Измайлова” – опера от Дмитрий Шостакович
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Вера Немирова
Сценография и костюми – Димана Латева
Сценична пластика – Силвия Томова


04 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Международен танцов фестивал “Танцуваща река”
С участието на български и международни любителски танцови състави
Организатори: Държавна опера – Русе, Общински младежки дом, сдружение “Импулс”


07 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Севилският бръснар” – опера от Джоакино Росини
Диригент – Антъни Арморе


09 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска Филхармония
Диригент – Владимир Бошнаков
Солисти: проф. Жени Захариева и Фидоси Керчев (пиано)
В програмата: Чайковски – Концерт за пиано и оркестър №1, Шуман – Концерт за пиано и оркестър


10 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Танцови етюди” – балетен спектакъл
Съвместен танцов проект на Държавна опера – Русе и Танцова академия “Минков” – Германия


10 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Стабат матер” от Джовани Батиста Перголези
Диригент – Роберто Рега (Италия)
Хор “Дунавски звуци”
Солисти и камерен оркестър на Държавна опера – Русе


15 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Аида” – Джузепе Верди
Диригент – Роберто Рега
Режисьор – Огнян Драганов
Асистент режисьор – Елена Илиева
Художник – Салваторе Русо (Италия)
Хореография: Мариана Захариева, Йордан Кръстев
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Анна Девяткина, Стоян Даскалов, Андреана Николова, Венцеслав Анастасов, Пламен Бейков , Калоян Христов и др.
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


17 петък
Доходно здание, 11.00 часа

Заключителен концерт “Фортисимо в клас”
Оркестър на Държавна опера – Русе


20 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Царицата на чардаша” – оперета от Имре Калман
Диригент – Владимир Бошнаков
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


21 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Ромео и Жулиета и Полет към светлината” – балет по музика на Чайковски, Гершуин, Масне, Пиацола, Росини


23 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Кармен” – опера от Жорж Бизе
Сценична адаптация – Огнян Драганов
Участват: Стоян Даскалов, Петя Цонева, Владислава Гарвалова, Александър Крунев, Александър Баранов, Владимир Попов и др.
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


29 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Вечер на съвременната хореография
Международен ден на танца
Хореографи: Анна Донева, Ангелина Гаврилова, Асен Наков, Силвия Томова


30 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония в рамките на Австрийски музикални седмици
Диригент – Найден Тодоров
Солист – Божидара Кузманова (цигулка)
В програмата: Ерих Корнголд, Карл Голдмарк, Иван Ерьод


Спектакли и концерти извън Русе

06 април, 19.00 часа
Гр. Плевен

Севилският бръснар” – опера от Джоакино Росини
Диригент – Антъни Арморе
Оркестър на Държавна опера – Русе и Общински хор “Гена Димитрова”, гр. Плевен


30 април, 19.00 часа
Гр. Велико Търново

Вечер на съвременната хореография
Международен ден на танца
Хореографи: Анна Донева, Ангелина Гаврилова, Асен Наков, Силвия Томова


Спектакли във Франция

07 април, 20.00 часа
Франция

Травиата” – опера от Дж. Верди
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Георги Димитров
Участват: Станислава Иванова, Борис Тасков, Добромир Момеков, Петя Цонева, Момчил Миланов
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


09 април, 20.00 часа
Франция

Турандот” – опера от Дж. Пучини
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Нина Найденова
Сценография – Борис Стойнов
Костюми – Цветанка Стойнова
Участват: Елена Баръмова, Борис Тасков, Мария Цветкова, Добромир Момеков, Иван Кабамитов, Александър Баранов, Момчил Миланов
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


10 април, 20.00 часа
Франция

Травиата” – опера от Дж. Верди
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Георги Димитров
Участват: Станислава Иванова, Борис Тасков, Добромир Момеков, Петя Цонева, Момчил Миланов
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

Приятно гледане и слушане!