Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец ноември 2018 година

October 31st, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

Спектаклите на “Прилепът” от Йохан Щраус на 23 октомври и “Графиня Марица” от Имре Калман на 29 октомври преминаха при голям успех, с многобройна публика, която ги аплодира непрекъснато. Поздравления за целия състав и на добър час!
Следва програмата по дати:

01 четвъртък
Зала „Опера-фоайе”

Разходка в операта
Образователен концерт


02 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Мадам Бътерфлай” – опера от Джакомо Пучини
Действащи лица и изпълнители:
Мадам Бътерфлай (Чо-чо-сан) – Йоана Железчева
Сузуки – Глория Кънева
Кейт Пинкертон – Кремена Ганчева, Мая Владимирова
Бенджамин Франклин Пинкертон – Петър Костов
Шарплес – Добромир Момеков, Венцеслав Анастасов
Горо – Димитър Кюркчиев
Принц Ямадори – Иван Пенчев
Бонзо – Стоян Стоянджов
Имперски комисар – Георги Димитров
Официален регистратор – Георги Ганчев
Оркестър, хор и солисти на Държавна опера – Русе


03 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев


12 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Кармина Бурана” – сценична кантата от Карл Орф
Диригент – Сунай Муратов
Режисьор – Аделаида Якимова-Фурнаджиева
Сценограф и мултимедия – Петя Динова
Хореограф – Татяна Соколова
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани
Концертмайстор – Мария Павлова
Солисти: Александър Крунев, Даниела Караиванова, Александър Баранов, Нели Кравченко
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


14 сряда
Зала „Опера”

Ела да танцуваме
Детски балетен спектакъл


15 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт
70 години от създаването на Русенска филхармония
Диригент – Димитър Косев
В програмата:
Георг Фридрих Хендел – Увертюра към ораторията “Месия”
Йозеф Хайдн – Симфония № 49 във фа минор “La Passione”
Панчо Владигеров – Класично и романтично


17 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Тоска” – опера от Джакомо Пучини
Диригент – Сунай Муратов
Режисура и сценография – Иван Савов
Действащи лица и изпълнители:
Тоска – Галина Стоянова – гост
Марио Каварадоси – Петър Костов
Барон Скарпия – Александър Крунев
Чезаре Анджелоти – Момчил Миланов
Сполета – Димитър Кюркчиев
Шароне – Стефан Пенчев
Клисар – Стоян Стоянджов
Тъмничар – Евгени Ганев
Овчарче – Лили Харизанов
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


20 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Кихот” – балет от Лудвиг Минкус
Хореография по Мариус Петипа
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


24 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Любовен еликсир” – опера от Гаетано Доницети
Либрето – Феличе Романи
Диригент – Виталий Лайдинен
Концертмайстор – Анна Фурнаджиева
Действащи лица и изпълнители:
Адина – Даниела Караиванова, Теодора Чукурска, Елена Мишинова
Неморино – Петър Костов, Родриго Трозино, Александър Баранов
Джанета – Лудовика Мелпиняно
Белкоре – Добромир Момеков, Георги Димитров
Дулкамара – Момчил Миланов, Владимир Маринов
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


27 вторник
Зала „Опера”, 14.30 часа

Думите на мама” – детска оперета от Жул Леви
Оркестрация – Пламен Райков
Експериментална детска опера “Дъга”


27 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Кихот” – балет от Лудвиг Минкус
Хореография по Мариус Петипа
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


27 вторник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Магията на песента
Концерт на Мариана Цветкова и Владимир Маринов


Концерти и спектакли извън Русе

08 ноември
Гр. Добрич

Виенски меланж
С музиката на: Франц Лехар, Имре Калман, Йохан Щраус
Диригент – Владимир Бошнаков
Солисти, оркестър и балет на Държавна опера – Русе
С участието на Даниела Караиванова, Глория Кънева и Иван Пенчев

21 ноември, 19.00 часа
Гр. Варна, ФКЦ

Русенска филхармония представя:
Швейцарска чувственост и европейска романтика
Концерт, посветен на швейцарския композитор Паул Хубер по случай 100 години от рождението му
Програма:
Антон Брукнер – Увертюра в сол минор
Паул Хубер – Концерт за Орган и оркестър – премиерно изпълнение за България
Йоханес Брамс – Симфония no.3, Фа мажор op. 90
Солист: Проф. Алоис Кох (Швейцария)
Диригент: Вилиана Вълчева
Концертмайстор – Мария Павлова

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец октомври 2018 година

October 1st, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

През сезон 2018/2019 нашата музикална публика ще се наслади на разнообразни спектакли и концерти – за всекиго по нещо.
През месец септември спектаклите бяха на много високо ниво.
“Кармен” – Жорж Бизе, концертно изпълнение. Петя Цонева беше прекрасна – поздравления!
“Севилският бръснар” – спектакъл за деца по Джоакино Росини. Розина – Теодора Чукурска, граф Алмавива – Александър Баранов, Доктор Бартоло – Стоян Стоянджов, Пламен Бейков – Базилио и Фигаро – Александър Крунев. Поздравления за всички участвали!
Това е началото, а ни очакват много такива срещи!

Следва програмата по дати:

03 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лебедово езеро” – балет в четири действия от Пьотр Илич Чайковски
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


04 четвъртък
Зала „Опера-фоайе”, 18.00 часа

С любов към операта
Евгени Станимиров представя фотографии от спектакли на Държавна опера – Русе


04 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

С музиката на Верди
Хоров концерт
Диригент – Стелияна Димитрова – Хернани
Акомпанимент – Емилиян Акимов, Веселина Ботева


05 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Севилският бръснар” – опера от Джоакино Росини – за деца
Либрето – Чезаре Стербини
Диригент – Димитър Косев


11 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Учителят по музика
Музикална комедия от Джовани Батиста Перголези
Постановка – Пламен Бейков
Пиано – Божена Петрова


16 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Думите на мама
Детска оперета от Жул Леви
Оркестрация – Пламен Райков
Експериментална детска опера Дъга
С участието на:
Деца от училищата “Отец Паисий” и “Любен Каравелов”
Инструменталистите от Оркестъра на Държавна опера – Русе


23 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Прилепът” – комична оперета в три действия от Йохан Щраус – син – ПРЕМИЕРА
Диригент – Сунай Муратов
Постановка – Светозар Донев
Режисьор – Аделаида Якимова-Фурнаджиева
Сценография и костюми – Евгения Раева
Хореография – Анна Донева
Концертмайстор – Мария Павлова
Хормайстор – Стелияна Димитрова – Хернани
Действащи лица и изпълнители:
Айзенщайн – Иван Пенчев
Алфред – Георгиос Филаделфевс
Адела – Даниела Караиванова
Розалинда – Теодора Чукурска
Фалке – Георги Димитров
Княз Орловски – Петя Цонева
Франк – Стоян Стоянджов
Блинд – Димитър Кюркчиев
Фрош – Стефан Пенчев


24 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Севилският бръснар” – опера от Джоакино Росини – за деца
Либрето – Чезаре Стербини
Диригент – Димитър Косев


25 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Жизел” – балет в две действия от Адолф Адам
Жизел – Марта Петкова – гост
Алберт – Никола Хаджитанев – гост


29 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Графиня Марица” – оперета от Имре Калман – ПРЕМИЕРА
Диригент – Владимир Бошнаков
Хормайстор – Стелияна Димитрова – Хернани
Режисьор – Марио Николов
Сценограф – Иван Токаджиев
Хореография – Михай Миндрациу (Румъния)
Концертмайстор – Емил Шейтанов
Действащи лица и изпълнители:
Графиня Марица – Нели Кравченко
Граф Тасило – Стефан Петков
Принц Мориц Драгомир Популеску – Стоян Стоянджов
Барон Коломан Жупан – Иван Пенчев
Лиза – Дсниела Караиванова
Маня – Глория Кънева
Барон Карл Щефан Либенберг – Димитър Кюркчиев


Концерти и спектакли извън Русе

04 октомври, 19.00 часа
Гр. Велико Търново, Музикален театър “К. Кисимов”

Класика и джаз
Русенска филхармония и Хилда Казасян
Диригент – Борислав Йоцов


11 октомври, 19.00 часа
Гр. София, НДК, Зала 1

Фалшив герой – концерт спектакъл
Класиката на Тодор Колев
Диригент – Димитър Косев
Концертмайстор – Мария Павлова
Оркестър и балет на Държавна опера – Русе
С участието на Хилда Казасян, Ненчо Балабанов, Поли Генова и Димо от “P.I.F.”


12 октомври, 18.30 часа
Гр. София, Опера нова

Красавицата и звяра
Спектакъл по музика на Алън Менкен
Оркестър на Държавна опера – Русе, хор и солисти на Детска опера – Русе
Диригент – Свилен Димитров
Постановка – Илия Деведжиев


31 октомври, 18.00 часа
Гр. Полски Тръмбеш, Читалище

Виенски меланж
С музиката на Франц Лехар, Имре Калман, Йохан Щраус
Солисти, оркестър и балет на Държавна опера – Русе
Диригент – Владимир Бошнаков
С участието на Даниела Караиванова, Глория Кънева и Иван Пенчев

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец септември 2018 година

September 4th, 2018 · Полина · Коментирай

През месец септември Русенска опера ще продължи да радва любителите със спектаклите си.
На добър час!

Следва програмата по дати:

02 неделя
Летен театър, Варна, 21.00 часа

Луд гидия” – опера от Парашкев Хаджиев
Либрето – Иван Генов
Действащи лица:
Радан – Емил Желев
Раданица – Йоланта Николаева
Зорница – Нели Кравченко
Илия – Борис Луков
Мечо – Георги Димитров
Куна – Глория Кънева
Отец Матей – Момчил Миланов
Осман бей – Добромир Момеков
Кадия – Иван Пенчев
Тъпанар – Александър Александров
Първи чорбаджия – Димитър Кюркчиев
Втори чорбаджия – Стефан Пенчев
Първи жътвар – Георги Ганчев
Втори жътвар – Искрен Рибчев
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе и танцьори от ФТТ “Найден Киров”


05 сряда
Крепост Царевец, Велико Търново, 21.00 часа
Сцена на вековете

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев
Сценография – Иван Токаджиев


13 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Кармен” – опера от Жорж Бизе, концертно изпълнение
Диригент – Жан Ив Годен
Концертмайстор – Емил Шейтанов
Действащи лица:
Кармен – Петя Цонева
Дон Хозе – Даниел Дамянов
Ескамилио – Добромир Момеков
Данкайро – Георги Димитров
Ремендадо – Александър Баранов
Цунига – Пламен Бейков
Моралес – Стоян Стоянджов
Микаела – Русалина Мочукова
Фраскита – Даниела Караиванова
Мерцедес – Йоланта Николаева
Солисти и хор на Държавна опера – Русе


13 четвъртък
Пловдив

Лебедово езеро” – балет в четири действия от П. И. Чайковски
Либрето от Владимир Бегичев и Василий Гелцер
Хореография – Мариус Петипа, Лев Иванов
Постановка и режисура –Румен Рашев
Художник на декора и костюмите – Първолета Чавдарова – Летиция
Балетен консултант – Силвия Томова
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


19 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Севилският бръснар” – опера от Джоакино Росини – за деца – ПРЕМИЕРА
Диригент – Димитър Косев
Режисьор – Славчо Николов
Сценограф – Александър Гьошев
Хореограф – Ромина Славова
Действащи лица:
Розина – Теодора Чукурска, Нели Кравченко Глория Кънева
Доктор Бартоло – Пламен Бейков, Стоян Стоянджов
Граф Алмавива – Александър Баранов, Димитър Зашев
Фигаро – Александър Крунев, Георги Димитров, Добромир Момеков
Базилио – Момчил Миланов, Пламен Бейков
Оркестър и балет на Държавна опера – Русе


20 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт
Диригент – Волфганг Харер
Солисти: Клара Гарде (Франция), Александра Сейвалд (Австрия)
В програмата: П. И. Чайковски, С. Прокофиев, А. Хачатурян


24 понеделник
Античен театър, Пловдив, 21.00 часа

Луд гидия” – опера от Парашкев Хаджиев
Либрето – Иван Генов


26 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Жизел” – балет в две действия от Адолф Адам


28 петък
Зала „Опера”, 18.00 часа

Оперна гала


29 събота
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт
Диригент – Мелинда Холе (Австралия)
Солист – Анджела Туркета (Италия) – цигулка
В програмата: Л. В. Бетовен, Я. Сибелиус, В. А. Моцарт, Ф. Менделсон Бартолди

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Програмата на Държавна Опера Русе за месец юли 2018

July 3rd, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

Акценти:
Представянето на русенката Мариана Цветкова като Амнерис в Аида беше бурно аплодирано от музикалната публика с пожелание по-често да я виждаме на наша сцена. На добър час!
На 5.07.2018 в Аида – Верди ще гостува Юлиян Константинов – Рамфис. Припомням, че през 2010 година премиерата на операта Фауст изпълни блестящо партията на Мефистофел.
Гала концерт с гостуващи изпълнители – повечето от тях русенци – ще се проведе на 30 юли в доходното здание.

Следва програмата по дати:

5 юли, четвъртък, 19 часа, зала Опера

АИДА – Джузепе Верди
Диригент – Вилиана Вълчева
Аида – Йоана Железчева
Радамес – Виталий Ковалчук
Амнерис – Петя Цонева
Рамфис – Юлиян Константинов
Амонасро – Александър Крунев
Жрица – Даниела Караиванова
Вестител – Иван Пенчев
Солисти, хор и оркестър на Държавна Опера Русе


6 юли, петък, 20 часа, летен театър В. Търново

Класика и Джаз – Концерт на Русенска Филхармония и Хилда Казасян
Диригент – Борислав Йоцов
С участието на: Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров, Димитър Карамфилов
Най- популярните мелодии на Вили Казасян


9 юли, понеделник, 19 часа, зала Опера

Царицата на Чардаша – оперета от Имре Калман
Диригент – Владимир Бошнаков


17 юли, вторник, 21 часа, летен театър Плевен

Една нощ в операта
Николо Коцев, група Кикимора, солистите на Държавна Опера Русе – Теодора Чукурска – сопран, Петър Костов – тенор, Александър Крунев – баритон
Оркестър и хор на Държавна Опера Русе
Участващи: Антоний Георгиев – клавишни, Николай Цветков – бас китара, вокали, Никола Здравков – соло вокал, Николо Коцев – соло китара, вокал, Николай Тодоров – ударни, вокали, Нора Караиванова – гост солист


19 юли, четвъртък, 19 часа, Доходно Здание
Children In Time
Диригент Димитър Косев, Русенска Филхармония, Николо Коцев и Кикимора


25 юли, сряда, 19 часа, зала Опера

Дон Кихот – балет
Композитор: Лудвиг Минкус
Хореография по Мариус Петипа
Сценография Иван Токаджиев
Костюми Меглена Илиева
постановка Йордан Кръстев, Веса Тонева
репетитор Марияна Захариева

Солисти: Весела Василева, Антон Иванов, Грета Георгиева, Ирена Барбукова, Никола Хаджитанев, Зорница Петрова, Детелина Кремакова, Станислав Стефанов, Стоян Фъртунов, Деан Добрев, Христо Добрев, Христо Ангелов, Трифон Митев, Мария Николова, Беатрис Ралева, Джейкъб Хорнсей, Мариян Янков, Михаил Дамянов, Миланка Домусчиева


26 юли, петък, 19 часа, зала Опера

Империята на Мюзикъла
най-доброто от света на мюзикъла
диригент Ариф Дадашев
Солисти и оркестър на Русенска Опера


27 юли, събота, 21 часа, Плевен – летен театър

Империята на Мюзикъла
най-доброто от света на мюзикъла
диригент Ариф Дадашев
Солисти и оркестър на Русенска Опера


30 юли, понеделник, 19 часа, Доходно Здание

Оперна Гала
диригент Димитър Косев
Участват гостуващите изпълнители: Светла Кръстева, Мариана Цветкова, Радостина Николаева, Христина Игнатова, Галина Стоянова, Мартин Цонев, Борис Луков, Емил Павлов, Владимир Маринов и Златан Маринов
Солисти от Русенската Опера: Андреана Николова, Глория Кънева, Даниела Караиванова, Нели Кравченко, Петя Цонева, Венцеслав Анастасов, Георги Димитров, Добромир Момеков, Иван Пенчев, Момчил Миланов, Петър Костов, Родриго Торсино и Стоян Стоянджов.
Хор и оркестър на Държавна Опера Русе представени от Пламен Бейков.

На добър час!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец юни 2018 година

June 1st, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

Поздравления за състава в операта “Странното недоразумение” от Джоакино Росини, представена на 21 май, който бе оценен от музикалната публика с бурни аплодисменти.
На добър час!
Очакват ни поредица от такива изпълнения.

Следва програмата по дати:

01 петък
Зала „Опера”, 11.00 часа

Вход свободен
Звездният миг на малкия Стефчо или карнавал на животните
Балетен спектакъл за деца по музика на Камий Сен-Санс
Хореография – Йордан Кръстев
Репетитор – Марияна Захариева
Асистент-режисьор – Елена Колева
Маски – Янка Дойчинова
Мултимедия и сценични ефекти – Тодор Цанев
Солисти и ансамбъл от балета на Държавна опера- Русе


01 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Филхармоничен концерт
Диригент – Жан Ив Годен
Концертмайстор – Емил Шейтанов
Е. Шабрие – Рапсодия “Испания”
Е. Лало – Увертюра към операта “Краят на Ис”
Ш. Гуно – Танци из операта “Фауст”
Ж. Бизе – Симфония в До мажор


07 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Аида” – опера от Джузепе Верди – ПРЕМИЕРА
Либрето – Антонио Гисланцони
Режисьор – Марко Катена
Сценография – Марко Катена
Художник по костюмите – Салваторе Русо
Диригент-постановчик – Вилиана Вълчева
Хореография, пластика и асистент-режисьор – Зорница Петрова
Балетен репетитор – Детелина Кремакова
Концертмайстор – Анна Фурнаджиева
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани
Участват:
Амнерис – Марияна Цветкова
Аида – Алиса Зиновиева
Радамес – Михаил Шешаберидзе
Рамфис – Евгени Станимиров, Момчил Миланов
Амонастро – Стефан Игнат, Венцислав Анастасов, Добромир Момеков, Александър Крунев, Георги Димитров
Цар – Момчил Миланов, Стоян Стоянджов
Жрица – Даниела Караиванова
Вестител – Иван Пенчев
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе


09 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Набуко” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Димитър Косев
Режисьор, сценогроф, костюми и худ. осветление – Марио Де Карло
Асистент-режисьор – Федерико Вадзола
Асистент-продукция – Първолета Чавдарова – Летиция
Асистент-сценограф – Паоло Панначчио
Асистент-костюми – Давор Гързунов
Концертмайстор – Анна Фурнаджиева
Хормайстор – Стелияна Димитрова – Хернани
Участват:
Набуко – Венцеслав Анастасов
Абигаил – Елена Баръмова
Фенена – Петя Цонева
Измаил – Борис Луков
Захария – Евгени Станимиров
Анна – Теодора Чукурска
Абдало – Иван Пенчев
Висш жрец – Едуин Кей
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе


10 неделя
Зала „Русе”, 11.30 часа

Камерен концерт
С участието на: Давиде Бономо – флейта, Джой Бул – кларинет, Кевин Пфистер – фагот, Хитоши Цунекава – корна, Александър Събев – цигулка, Юрий Илинов – пиано
В програмата: А. Казела – Сицилиана и бурлеска за флейта и пиано
А. Дютийе – Сарабанда и кортеж за фагот и пиано
П. Владигеров – Вардар – Песен за цигулка и пиано
Н. Римски-Корсаков – Квинтет за флейта, кларинет, фагот, валдхорна и пиано


12 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лебедово езеро” – балет в четири действия от П. И. Чайковски
90 години български балет


14 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Макбет” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Марко Дзамбели


17 неделя
Зала „Филхармония”, 11.30 часа

Бароков концерт
Диригент – Юрий Илинов
Участват: Мария Павлова – цигулка, Велизар Проданов – цигулка, Петрана Стоянова – виолончело, Димо Митев – китара, Божена Петрова – чембало
Струнен оркестър от състава на Русенска филхармония


17 неделя
Фоайе, зала „Филхармония”, 11.30 часа
Откриване изложба гоблени на концертмайсторката на Русенска филхармония Мария Павлова


22 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Филмова музика” – концерт
Диригент – Юрий Илинов
Солисти: Андреана Николова – мецосопран, Глория Кънева – мецосопран, Александър Баранов – тенор, Иван Пенчев – тенор
Солисти от оркестъра: Мария Павлова – цигулка, Петя Стоянова – виолончело, Надя Андреева – флейта, Здравко Саралиев – кларинет


27 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Един нов свят” – детски мюзикъл
Режисьор – Илия Деведжиев


28 четвъртък
Летен театър, 19.00 часа

Класика и джаз
Русенска филхармония и Хилда Казасян
Диригент – Борислав Йоцов
С участието на: Васил Петров, Христо Йоцов, Живко Петров и Димитър Карамфилов
Най-популярните класически мелодии на маестро Вили Казасян


29 петък
Концерт пред Община Русе

Европа това сме ние
Диригент – Владимир Бошнаков
Щраус – На хубавия син Дунав
Бетовен – Ода на радостта


30 събота
Канев Център, 19.00 часа

Любов и страст
Калин Вельов и Тумбаито
Русенска филхармония
Диригент – Димитър Косев


Концерти и спектакли извън Русе

11 юни, 19.00 часа
Театър Освобождение, Опера Нова, гр. София

Ани в царството на цветята” – детска опера от Иван Кръстев
Диригент – Свилен Димитров.
Оркестър на Държавна опера – Русе и Детска опера – Русе

12 юни, 19.00 часа
Театър Освобождение, Опера Нова, гр. София

Красавицата и звяра” – по музика на Алън Менкен
Диригент – Свилен Димитров

30 юни, 19.00 часа
Гр. Бургас

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец май 2018 година

May 4th, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

През този месец програмата на Държавна опера – Русе както винаги е много разнообразна.
На 11 май е премиерата на операта “Странното недоразумение” от Джоакино Росини, създадена през 1811 г. Операта се поставя за първи път в България и то на наша сцена.
На 15 май “Един нов свят” – детски мюзикъл – премиера на Детска опера – Русе
На 18 май “Думите на мама” – детска оперета от Жул Леви

Следва програмата по дати:

02 сряда
СУ “Йордан Йовков”

Гостуване на Русенска опера в СУ “Йордан Йовков”
12:00 часа – Приказка за инструментите – водещ Пламен Бейков
13:15 часа – Фолклорът в класическата музика – автор и водещ Пламен Бейков


04 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Луд гидия” – опера от Парашкев Хаджиев
Диригент – Димитър Косев


11 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Странното недоразумение” – опера в две действия от Джоакино Росини – ПРЕМИЕРА
Либрето – Гаетано Гаспари
Диригент – Юрий Илинов
Режисьор и сценограф – Йохен Шьонлебен
Художник на костюмите – Клаудия Мьобиус
Асистент по декори, костюми и реквизит – Сандра Ли Менел
Музикални куратори: Хосе Мигел Перез-Сиера и Юрии Илинов
Корепетитор и континуо – Никола Пасколи
Концертмайстор – Емил Шейтанов
Диригент на хора – Пламен Георгиев
Корепетитор – Наталия Радославова
Превод и субтитри – Елена Илиева
С участието на:
Ернестина – Антонелла Колайнни, Петя Цонева
Ермано – Патрик Кабонго Мубенга, Родриго Трозино
Гамберото – Джулио Мастрототаро, Добромир Момеков
Бураликио – Емануел Франко, Георги Димитров
Фронтино – Себастиян Монти, Иван Пенчев
Розалия – Елеонора Белочи, Глория Кънева
Оркестър, хор и Филхармоничен хор на Държавна опера – Русе


15 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Един нов свят” – детски мюзикъл – ПРЕМИЕРА
Режисьор – Илия Деведжиев
Диригент – Свилен Димитров
Художник – Огнян Балканджиев
Дигитална среда – Матей Деведжиев
Превод и адаптация на текстове – Росица Деведжиева
Танцови педагози – Малина Арнаудова и Радка Неделчева
Театрални педагози – Илия Деведжиев и Росица Деведжиева
Вокален педагог – Свилен Димитров
Концертмайстор – Емил Шейтанов
Корепетитор – Божена Петрова
Оркестър на Държавна опера – Русе и Русенска детска опера
Солисти: Благовеста Димитрова, Мая Станева, Еда Софронова, Емилия Димитрова, Джоана Хабиб, Йоана Петрова, Серджо Авакян, Мария Анастасова, Емил Тодоров и др.


16 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лебедово езеро” – балет в четири действия от П. И. Чайковски
90 години български балет


18 петък
Зала „Опера”, 14.00 часа

Думите на мама” – детска оперета от Жул Леви
Текст – Сабина Тянкова
Оркестрация – Пламен Райков
Консултант –Мариан Савов
Художник – Валентин Токаджиев
С участието на: Давиде Бомоно – флейта, Мертин Налбантов- кларинет, Деско Десков – фагот, Евгени Илийчев – ксилофон, Нели Пенчева – пиано
Деца от училищата “Отец Паисий” и “Любен Каравелов”


21 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Странното недоразумение” – опера в две действия от Джоакино Росини
Либрето – Гаетано Гаспари
Диригент – Юрий Илинов


23 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Жуан” – опера от В. А. Моцарт
Либрето – Лоренцо да Понте
Диригент – Юрий Илинов
Режисьор – Огнян Драганов
Възстановка – Аделаида Якимова
Концертмайстор – Мария Павлова
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани


28 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Царицата на чардаша” – оперета от Имре Калман
Диригент – Владимир Бошнаков
Дебют на Теодора Чукурска като Силва Вареску


31 четвъртък
Зала „Опера”, 11.00 часа

Ани в царството на цветята” – детска опера от Иван Кръстев
Диригент – Свилен Димитров.
Оркестър на Държавна опера – Русе и Детска опера – Русе


Концерти и спектакли извън Русе

08 май, 19.00 часа
Гр. Варна

Концерт на Русенска филхармония и рок група “Фондацията”
Диригент – Владимир Бошнаков
Концертмайстор – Емил Шейтанов


10 май, 19.00 часа
Гр. София, Софийска опера и балет

Турандот” – опера от Джакомо Пучини
Диригент – Марко Дзамбели
Режисьор – Нина Найденова
Сценограф – Борис Стойнов
Костюми – Цветанка Стойнова
Хореограф Боряна Сечанова
Хормайстор – Стелияна Димитрова – Хернани
Концертмайстор – Анна Фурнаджиева

Турандот – Драгана Радакович
Принц Калаф – Марио Маланини
Лиу – Алиса Зиновиева
Тимур – Евгени Станимиров
Пинг – Александър Крунев
Панг – Момчил Караиванов
Понг – Александър Баранов
Император Алтум – Момчил Караиванов
Оркестър, хор, балет и солисти на Държавна опера – Русе


11 май, 19.00 часа
Гр. София, Софийска опера и балет

Луд гидия” – опера от Парашкев Хаджиев
Диригент – Димитър Косев
Режисьор – Павел Герджиков
Художник декори – Иван Токаджиев
Художник костюми – Цветанка Петкова-Стойнова
Хореография солисти и хор – Анна Пампулова
Хореограф ФТТ “Найден Киров” – Богдан Донев
Диригент на хора – Пламен Георгиев
Хормайстор – Александър Тинков
Музикален консултант – Светослав Лазаров
Концертмайстор – Мария Павлова
Действащи лица и изпълнители:
Радан – Стоян Стоянджов
Раданица – Андреана Николова
Зорница – Таня Лазарова – гост
Илия – Борис Луков
Мечо – Георги Димитров
Куна – Петя Цонева
Отец Матей – Момчил Миланов
Осман бей – Александър Крунев
Кадия – Александър Баранов
Тъпанар – Иван Пенчев
Първи чорбаджия – Димитър Кюркчиев
Втори чорбаджия – Стефан Пенчев
Първи жътвар – Георги Ганчев
Втори жътвар – Искрен Рибчев
Жътвари, жътварки, косачи, овчари, пазванти на бея, писари на Кадията, заптиета, моми, момци, турци, народ
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе и танцьори от ФТТ “Найден Киров”


19 май, 19.00 часа
Гр. София

История на войника” от Игор Стравински
Музикално сценична притча за инструментален ансамбъл, четец, танцьори и алт
Диригент – Юрий Илинов

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец април 2018 година

April 2nd, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

Желая да припомняна нашата музикална публика, че през сезон 1989/1990 година, на 8 март 1990 година Русенска опера чества своята 40-годишнина с операта Набуко на Верди и великолепния ни състав:

Набуко – Стоян Попов
Измаил – Златан Маринов
Захария – Стефан Димитров
Абигайл – Дина Петкова
Фенена – Емилия Ботева
Жрец – Евгени Ганев
Абдало – Никола Абаджимаринов
Анна – Йоланта Николаева

Режисьор – Георги Първанов
Художник – Иван Попов
Хормайстор – Христо Стоев
Диригент – Георги Димитров

Следва програмата по дати:

03 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Луд гидия” – опера от Парашкев Хаджиев
Диригент – Димитър Косев


05 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Макбет” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Юрий Илинов
Режисьор – Нина Найденова
Сценография – Борис Стойнов
Костюми – Цветанkа Петкова Стойнова
Хореография – Боряна Сечанова
Диригент на хора – Пламен Георгиев
Хормайстор – Стелияна Димитрова – Хернани


11 сряда
Зала „Опера”, 11.00 часа

Ани в царството на цветята” – детска опера от Иван Кръстев
Диригент – Свилен Димитров.
Оркестър на Държавна опера – Русе и Детска опера – Русе


12 четвъртък
Зала „Европа”, 19.00 часа

20 години заедно на Русенска сцена” – камерен концерт
Надежда Андреева – флейта, Светлана Анчева – обой, Силвана Петкова – контрабас
И приятели
Евгени Желязков- пиано
Квартет ,,Квартисимо‘‘ в състав: Деница Чернева- Трендафилова, Мила Иванова, Елица Баджакова, Пламена Величкова
Духов квинтет ,,Формантик‘‘ в състав: Надежда Андреева, Светлана Анчева, Здравко Саралиев, Евгени Евтимов и Васил Влайков


13 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лебедово езеро” – балет в четири действия от П. И. Чайковски – ПРЕМИЕРА
90 години български балет
Либрето от Владимир Бегичев и Василий Гелцер
Хореография – Мариус Петипа, Лев Иванов
Постановка и режисура –Румен Рашев
Художник на костюмите – Първолета Чавдарова – Летиция
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


17 вторник
Зала „Европа”, 19.00 часа

История на войника” от Игор Стравински
Музикално сценична притча за инструментален ансамбъл, четец, танцьори и алт
Диригент – Юрий Илинов
Режисьор-постановчик и четец – Пламен Бейков


19 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Набуко” – опера от Джузепе Верди – ПРЕМИЕРА
Диригент –Димитър Косев
Режисьор – Марио Ди Карло
Асистент-костюми – Давор Гързунов
Асистент-режисьор – Първолета Чавдарова – Летиция
Хормайстор – Стелияна Димитрова – Хернани
Концертмайстор – Анна Фурнаджиева

Набуко – Венцислав Анастасов, Александър Крунев
Абигайл – Драгана Радакович, Йоана Железчева
Фенена – Петя Цонева, Глория Кънева
Измаил – Борис Луков, Петър Костов
Захария – Момчил Миланов, Пламен Бейков
Анна – Даниела Караиванова, Йоланта Николаева, Теодора Чукурска
Абдало – Иван Пенчев
Висш жрец – Едуин Кей


20 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на НУИ “Проф. ВеселинСтоянов” – Русе


24 вторник
Зала „Опера”, 18.00 часа

Държавна опера – Пловдив представя:
Коса” – мюзикъл от Джеръм Рагни, Джеймс Радо и Галт Макдермот
Диригент – Константин Добройков


26 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Един нов свят” – ПРЕМИЕРА
Концерт-спектакъл на Детска опера – Русе


27 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт майсторски клас по дирижиране
Л. В. Бетовен – Симфония № 1, Чайковски – Рококо вариации, Брамс – Симфония № 3
Солист – Теодора Атанасова


28 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лебедово езеро” – балет в четири действия от П. И. Чайковски
ВТОРА ПРЕМИЕРА
90 години български балет


30 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Набуко” – опера от Джузепе Верди – ВТОРА ПРЕМИЕРА
Диригент-постановчик – Георги Димитров
Диригент –Димитър Косев
Режисьор – Марио Ди Карло
Асистент-костюми – Давор Гързунов
Асистент-режисьор – Първолета Чавдарова – Летиция
Хормайстор – Стелияна Димитрова – Хернани
Концертмайстор – Анна Фурнаджиева


Концерти и спектакли извън Русе

13 април, 19.00 часа
Гр. Ловеч, читалище “Наука”

Оперетна гала
Диригент – Юрий Илинов
Участват: Петър Костов, Теодора Чукурска, Нели Кравченко, Даниела Караиванова, Иван Пенчев, Глория Кънева, Христо Сарафов
Оркестър на Държавна опера – Русе


25 април, 19.00 часа
Гр. Севлиево

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев

На добър час!
Приятно гледане и слушане!