Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец февруари 2018 година

January 30th, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

На 9 февруари 2018 г. премиера на операта “Луд гидия” от Парашкев Хаджиев. Диригент – Димитър Косев, режисьор – Павел Герджиков, художник декори – Иван Токаджиев, художник костюми – Цветанка Петкова-Стойнова. С участието на ФТТ “Найден Киров”. Операта се поставя за трети път на русенска сцена. Припомням на нашата публика датите на предишните две постановки:
28.01.1967 година
Диригент – Димитър Манолов
Режисьор – Йордан Дионисиев
Художник – Петър Попов
22.01.1987 година
Диригент – Борис Спасов
Режисьор – Румен Нейков
Сценография – Иван Токаджиев
На 15 февруари 2018 г. премиера на “История на войника” от Игор Стравински. Музикално сценична притча за инструментален ансамбъл, четец, танцьори и алт. Диригент – Юрий Илинов. Режисьор-постановчик и четец – Пламен Бейков.

Следва програмата по дати:

02 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Трубадур” – опера от Джузепе Верди
105 години от рождението на Ромео Райчев
Диригент – Георги Димитров
Режисьор – Асен Шопов
Сценография и костюми – Иван Савов
Диригент на хора – Пламен Георгиев
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани
Действащи лица и изпълнители:
Граф ди Луна – Крум Гълъбов
Манрико – Камен Чанев – гост
Леонора – Таня Иванова – гост
Азучена – Петя Цонева
Старият циганин – Стефан Пенчев
Ферандо – Момчил Миланов
Инес – Йоланта Николаева
Рюиц- Александър Баранов / Иван Пенчев
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе


09 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Луд гидия” – опера от Парашкев Хаджиев – ПРЕМИЕРА
100 години от рождението на Иван Генов – либретист на операта “Луд гидия”
Диригент – Димитър Косев
Режисьор – Павел Герджиков
Художник декори – Иван Токаджиев
Художник костюми – Цветанка Петкова-Стойнова
Хореография солисти и хор – Анна Пампулова
Хореограф ФТТ “Найден Киров” – Богдан Донев
Диригент на хора – Пламен Георгиев
Хормайстор – Александър Тинков
Действащи лица и изпълнители:
Радан – Стоян Стоянджов / Емил Желев / Пламен Бейков
Раданица – Андреана Николова / Йоланта Николаева
Зорница – Даниела Караиванова / Таня Лазарова – гост / Нели Кравченко
Илия – Петър Костов / Николай Моцов
Мечо – Георги Димитров / Добромир Момеков
Куна – Петя Цонева / Глория Кънева
Отец Матей – Момчил Миланов / Боян Савов – гост
Осман бей – Александър Крунев / Герасим Мангуров – гост
Кадия – Александър Баранов / Иван Пенчев
Тъпанар – Иван Пенчев – гост / Александър Баранов / Александър Александров
Първи чорбаджия – Димитър Кюркчиев
Втори чорбаджия – Стоян Стоянджов / Стефан Пенчев
Първи жътвар – Стилян Цветков
Втори жътвар – Искрен Рибчев
Жътвари, жътварки, косачи, овчари, пазванти на бея, писари на Кадията, заптиета, моми, момци, турци, народ
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе и танцьори от ФТТ “Найден Киров”


13 вторник
Доходно здание, 19.00 часа

Ромео и Жулиета и Полет към светлината” – балет по музика на П. И. Чайковски, Гершуин, Масне, Пиацола, Росини
Хореография и режисура – Силвия Томова
Художник на декори и костюми – Салваторе Русо (Италия)


15 четвъртък
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

История на войника” от Игор Стравински
Музикално сценична притча за инструментален ансамбъл, четец, танцьори и алт
Диригент – Юрий Илинов
Режисьор-постановчик и четец – Пламен Бейков
Сценограф – Петя Динова
Хореограф – Никол Джиброва
Художник – Валентин Гагов
Помощник-режисьор – Милена Петкова
Действащи лица и изпълнители:
Войник – Христо Ангелов
Принцеса – Никол Джиброва
Дявол – Александър Баранов
Майката – Андреана Николова
Жена от полето, годеница, сянка – Зорница Петрова
Приятел от детството, страж, сянка – Христо Добрев
Цар, сянка – Михаил Дамянов
Инструментален ансамбъл (цигулка, контрабас, кларинет, фагот, тромпет, тромбон и ударни) от Русенска филхармония


16 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа
Концерт на Русенска филхармония
Заключителен концерт от майсторски клас по оркестрово дирижиране на Университет по изкуствата – Цюрих, под ръководството на проф. Кристоф Брунер и проф. Иван Василевски
Диригенти: Оскар Ечевери (Колумбия), Марио Франке (Германия), Йоахим Пфлегинг (Германия), Чашпер Мани (Швейцария), Луциус Вебер (Швейцария), Мануел Освалд (Швейцария), Петрос Бакалакос (Гърция)


20 вторник
Доходно здание, 19.00 часа

Лебедово езеро” – балет в четири действия от П. И. Чайковски
90 години български балет
Хореография – Мариус Петипа


21 сряда
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония
Диригент – Георги Димитров
Солисти: Атанас Кръстев (виолончело), Борис Петров (саксофон)
В програмата: Дебюси – Малка сюита, Дебюси – Рапсодия за алт-саксофон и оркестър, Е. Лало – Концерт за виолончело и оркестър


23 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Луд гидия” – опера от Парашкев Хаджиев – ВТОРА ПРЕМИЕРА
140 години от освобождението на град Русе
Диригент – Димитър Косев
Режисьор – Павел Герджиков


26 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Красавицата и звяра” – по музика на Алън Менкен – ПРЕМИЕРА
Диригент – Свилен Димитров


28 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Кармен” – опера от Жорж Бизе
Диригент – Юрий Илинов
Действащи лица и изпълнители:
Дон Хозе – Ивайло Михайлов – гост
Кармен – Саня Анастасия – гост
Микаела – Йоана Железчева / Нели Кравченко
Ескамилио – Венцеслав Анастасов
Оркестър, хор, солисти и балет на Държавна опера – Русе


Концерти и спектакли извън Русе

25 февруари, 18.00 часа
Гр. Лом

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец януари 2018 година

January 2nd, 2018 · Маргарита Маринова · Коментирай

Честита Нова Година на директора Иван Кюркчиев и главния диригент Георги Димитров, на диригентите Юрий Илинов, Владимир Бошнаков, на солисти, оркестър, балет и хор!
На любимата ни публика предстоят прекрасни срещи с оперното и симфонично изкуство!
На добър час!
На 28 декември 2017 г. в пленарна зала на Община Русе по покана на Движение Русофили – Русе и господин Анатоли Паришков, певецът Владимир Маринов изнесе концерт, в който бяха включени популярни песни от руски, американски и български композитори. Публиката се наслади на концерта и възнагради изпълнителя с много аплодисменти.
На 29 декември 2017 г. в Доходното здание се състоя празничен концерт с любими канцонети от Италия “О, Solе Mio!”. Участие взеха тримата тенори Дарио Ди Виетри, Леонардо Каими и Рафаеле Абете в съпровод на оркестъра на Държавна опера – Русе с диригент Юрий Илинов.

Следва програмата по дати:

10 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Ани в царството на цветята” – детска опера от Иван Кръстев
Диригент – Свилен Димитров.
Оркестър на Държавна опера – Русе и Детска опера – Русе


12 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Една нощ в операта
Николо Коцев, група „Кикимора“, солистите на Държавна опера – Русе: Теодора Чукурска (сопран), Петър Костов (тенор) и Александър Крунев (баритон)
Диригент – Юрий Илинов
Оркестър и Хор на Държавна опера – Русе


18 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лешникотрошачката” – балет от П. И. Чайковски
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


19 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония
Заключителен концерт на майсторския клас по оркестрово дирижиране с преподаватели доц. Кристоф Брунер и доц. Иван Василевски от Висше училище по изкуствата в Цюрих
Диригенти: Евелийн Олсен (Англия), Юдит Цендер (Швейцария), Арсений Шкапцов (Русия), Андреас Хюгли (Швейцария), Кристиан Ерни (Швейцария), Сирил Хери (Швейцария), Самуел Нифелер (Швейцария).


20 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев


25 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Риголето” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Димитър Косев
Гост – Михайло Малафи
Оркестър, хор и солисти на Държавна опера – Русе


31 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Мадам Бътерфлай” – опера от Джакомо Пучини
Диригент – Юрий Илинов
Режисьор – Александър Текелиев
Сценография – Борис Стойнов
Костюми – Цветанка Стойнова
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани
Действащи лица и изпълнители:
Мадам Бътерфлай (Чо-Чо-Сан) – Йоана Железчева
Сузуки – Глория Кънева
Кейт Пинкертон – Мая Владимирова
Бенджамин Франклин Пинкертон – Петър Костов
Шарплес –Венцеслав Анастасов
Горо – Димитър Кюркчиев
Ямадори – Иван Пенчев
Бонзо – Стоян Стоянджов
Имперски комисар – Георги Димитров
Официален регистратор – Георги Ганчев
Оркестър, хор и солисти на Държавна опера – Русе


Концерти и спектакли извън Русе

14 януари, 19.00 часа
Гр. Варна, Фестивален и конгресен център

Една нощ в операта
Диригент – Юрий Илинов
Оркестър и Хор на Държавна опера – Русе


23 януари, 18.00 часа
Гр. Разград, читалище “Развитие 1869”

Царицата на чардаша” – оперета от Имре Калман
Диригент – Владимир Бошнаков
Силва Вареску – Миряна Калушкова – гост
Едвин – Иван Пенчев – гост
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


30 януари, 19.00 часа
Гр. Габрово, зала “Възраждане”

Концерт на V.S.O.P. – “Varna Swing Orchestra Project” и Русенска филхармония
Диригент – Ганчо Ганчев
В програмата: музика от златните години на суинга

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец декември 2017 година

November 30th, 2017 · Маргарита Маринова · Коментирай

Със спектаклите “Риголето” от Джузепе Верди на 15 ноември, с диригент – Георги Димитров и “Кармен” от Жорж Бизе на 22 ноември, с диригент – Юрий Илинов, директорът Иван Кюркчиев започна по прекрасен начин своя път като ръководител на операта. Това е напълно в негов стил. Диригенти, солисти, оркестър, хор и балет направиха спектаклите незабравими, а публиката ги аплодира бурно!
Припомням за втори път, че в годините на неговия мандат от 1995 до 1998, нивото на представяните спектакли беше много високо!
На добър час на всички! Очакват ни много хубави представления!

Следва програмата по дати:

05 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Жуан” – опера от В. А. Моцарт
Либрето – Лоренцо да Понте
Диригент – Вилиана Вълчева
Режисьор – Огнян Драганов
Възстановка – Аделаида Якимова
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани
Участват: Венцеслав Анастасов, Пламен Бейков, Нели Кравченко, Родриго Тросино, Франческа Тиди, Момчил Миланов, Стоян Стоянджов, Даниела Караиванова
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


08 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония с диригент Йордан Камджалов
80-годишен юбилей от световната премиера на V Симфония на Шостакович
В програмата: Р. Вагнер – Увертюра “Нюрнбергските майстори певци”, “Музикално въведение” – по теми от Симфония № 5 на Д. Шостакович, Д. Шостакович – Симфония № 5


14 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Тоска” – опера от Джакомо Пучини
Диригент – Георги Димитров
Режисура и сценография – Иван Савов
Адаптация – Огнян Драганов
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани
Участват: Алиса Зиновиева, Виталий Ковалчук, Венцеслав Анастасов, Момчил Миланов, Стоян Стоянджов, Александър Баранов, Стефан Пенчев, Евгени Ганев, Лиляна Харизанова
Солисти хор и оркестър на Държавна опера – Русе


19 вторник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Бароков концерт
Диригент – Георги Димитров
Концертмайстор – Емил Шейтанов
Оркестър на Държавна опера – Русе
В програмата: концерт за две флейти, цигулка и щрайх
Солисти: Стоимен Пеев – цигулка, Надежда Андреева – флейта, Филипо Дел Ноче – флейта
Арии от Г. Ф. Хендел, Х. Пърсел, А. Вивалди в изпълнение на Андреана Николова, Теодора Чукурска, Нели Кравченко, Кремена Ганчева
Йохан Себастиан Бах – Бранденбургски концерт № 5
Солисти: проф. Георги Спасов, Роксана Богданова, Стоимен Пеев


20 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

На бал при княз Орловски” – концерт-спектакъл
Диригент – Юрий Илинов
Режисьор – Аделаида Якимова
Хормайстор – Стелияна Димитрова-Хернани
В програмата: Лехар, Щраус, Офенбах, Моцарт
Оркестър, хор, солисти и балет на Държавна опера – Русе


21 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Заедно” – коледен концерт на ССТ “Фрийдъм” при Държавна опера – Русе


22 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Красавицата и звяра” – по музика на Алън Менкен
Диригент – Свилен Димитров
Постановка – Илия Деведжиев


27 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Новогодишна празнична гала
Диригент – Димитър Косев
Режисьор – Теодор Стамболиев
Участват солисти на Държавна опера – Русе
В програмата: Доницети, Росини, Верди, Пучини, Лехар, Щраус, Маскани


29 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лешникотрошачката” – балет от П. И. Чайковски
Балет на Държавна опера – Русе


29 петък
Доходно здание, 19.00 часа

Концерт на оркестър на Държавна опера – Русе
Диригент – Юрий Илинов
Италианските тенори: Дарио Ди Виетри, Леонорадо Каими и Рафаеле Абете
Оркестър на Държавна опера Русе


Концерти и спектакли извън Русе

03 декември, 18.00 часа
Гр. Попово, читалище “Св.Св. Кирил и Методий”

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев

10 декември, 19.00 часа
Гр. Разград, читалище “Развитие 1869”

Човекът от Ла Манча” – мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец ноември 2017 година

November 2nd, 2017 · Полина · Коментирай

Поздравления и на добър час за новия директор Иван Кюркчиев – тенор и ръководител на операта в годините 1995 до 1998 и запомнен с разнообразна програма, спектакли и гости на наша сцена!

Следва програмата по дати:

02 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Спящата красавица” – балет в три действия от П. И. Чайковски
По хореография на Мариус Петипа
Адаптация – Калина Богоева
Сценография и костюми – Иван Савов
Солисти и кордебалет на Държавна Опера – Русе


03 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония
Диригент – Хауърд Голдщайн
Солист – Карл Радър (баритон)
В програмата: Дж. Верди, Р. Вагнер


08 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Сестра Анджелика” – опера от Джакомо Пучини
Либрето – Джоакино Форцано
Диригент – Массимо Теста
Режисьор – Татяна Соколова
Сценография и костюми – Яна Дворецка
Хормайстор – Стилияна Димитрова
Участват: Мария Джоконда Сантаниелло, Микаела Раго, Хера Гулиелмо, Джованна Капиелло, Антониа Салдзано, Валентина Фортунато, Силвия Д’Еррико, Микаела Леонте, Аннакира Симеоне, Фортуна Ландолфо, Фиоренца Барсанти
Солисти и хор на Държавна опера – Русе


12 неделя
Зала „Опера”, 19.00 часа

Човекът от Ла Манча” – ПРЕМИЕРА
Мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев
Сценография – Иван Токаджиев
Костюми – Петър Митев
Хореография – Боряна Сечанова
Превод и постановка – Борис Панкин
Участват: Орлин Горанов, Мариан Бачев, Елена Атанасова, Илия Деведжиев, Александър Александров, Георги Ганчев, Стефан Пенчев, Стилиян Цветков, Джесика Уайз, Мая Владимирова, Ася Русева, Искрен Рибчев, Гергана Гарвалова
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


15 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Риголето” – опера от Джузепе Верди
Либрето – Франческо Пиаве
Диригент – Георги Димитров
Режисьор – Павел Герджиков
Сценография и костюми – Иван Савов
Диригент на хора – Стелияна Димитрова
Участват: Михаил Малафи, Крум Гълъбов, Стефани Кръстева, Момчил Миланов, Петя Цонева, Йоланта Николаева, Стоян Стоянджов, Евгени Ганев, Венета Димова, Димитър Кюркчиев, Лиляна Харизанова, Стефан Пенчев
Оркестър, хор и солисти на Държавна опера – Русе


17 петък
Зала „Опера”

Ани в царството на цветята” – детска опера от Иван Кръстев
Диригент – Свилен Димитров


22 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Кармен” – опера от Жорж Бизе
Диригент – Иван Кожухаров
Режисьор – Кристиян Михайлеску
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Михаил Шешаберидзе, Саня Анастасия, Диана Букур, Александър Крунев, Яни Николов, Георги Димитров, Йоланта Николаева, Даниела Караиванова, Пламен Бейков, Стоян Стоянджов


22 сряда
СУ “Фридрих Шилер”, 13.00 часа

Фолклорът в класическата музика
Образователен концерт


24 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Човекът от Ла Манча” – Втори спектакъл
Мюзикъл по Дейл Васерман
Диригент – Ганчо Ганчев


28 вторник
Доходно здание, 18.00 часа

XI-то издание на Международен конкурс “Франц Шуберт”
Заключителен гала концерт
Диригент – Юрий Илинов
Лауреати на международния конкурс за млади таланти “Франц Шуберт” и Русенска филхармония


30 четвъртък
Доходно здание, 19.00 часа

Турандот” – опера от Джакомо Пучини
Диригент – Давид Крешенци
Хореография – Боряна Сечанова
Участват: Баясгалан Дашням, Марио Маланини, Йоанна Железчева, Момчил Миланов, Александър Баранов, Александър Крунев
Оркестър, хор, балет и солисти на Държавна опера – Русе


Концерти и спектакли извън Русе

27 ноември, 19.00 часа
Гр. Плевен, читалище “Съгласие”

Концерт на V.S.O.P. – “Varna Swing Orchestra Project” и Русенска филхармония
Диригент – Ганчо Ганчев
Участват: Антоанела Петрова – вокал, Нейчо Петров – Реджи – вокал, Страцимир Павлов – пиано, Валери Ценков – барабани и Борис Таслев – бас
В програмата: музика от златните години на суинга

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец октомври 2017 година

October 1st, 2017 · Маргарита Маринова · Коментирай

Поздравления за Момчил Миланов, изпълнил партията на княз Гремин от операта “Евгений Онегин” на Чайковски на 14 септември 2017! На добър час!
На 10 октомври се навършват 70 години от рождението на Христо Стоев – хормайстор и дългогодишен диригент на хора на Русенска опера – 36 години. Той си отиде от този свят, но няма да бъде забравен. Вечна да е паметта му.

Следва програмата по дати:

03 вторник
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Нечии скръбни очи” – камерен концерт на Пламен Бейков – бас и Божена Петрова – пиано
В програмата: Густав Малер – “Песни на странстващия калфа”, Александър Гречанинов – “На здрачаване”, Хуго Волф – “Три песни по стихове на Микеланджело”


06 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Снежанка и седемте джуджета” – балет от Александър Йосифов
Хореография – Силвия Томова
Сценография – Иван Токаджиев
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


10 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Ани в царството на цветята” – детска опера от Иван Кръстев
Диригент – Свилен Димитров


12 четвъртък
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Концерт на солисти от Оперния хор
Участват: Лили Харизанова, Лаура Пицол, Борил Димитров, Джесика Уайз, Людовика Мельпиняно, Стефан Пенчев, Нели Кравченко, Мая Владимирова, Мирослав Христов, Кремена Ганчева, Стилиян Цветков и Динко Попов
Акомпанимент на пиано: Емилиян Акимов и Божена Петрова
В програмата: Дж. Верди, Дж. Пучини, В. А. Моцарт, П. И. Чайковски, Т. Хренников, Фр. Чилеа


14 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Концерт на V.S.O.P. – “Varna Swing Orchestra Project” и Русенска филхармония
Диригент – Ганчо Ганчев
Участват: Антоанела Петрова – вокал, Нейчо Петров – Реджи – вокал, Страцимир Павлов – пиано, Валери Ценков – барабани и Борис Таслев – бас
В програмата: музика от златните години на суинга


17 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Концерт на Хора на Държавна опера – Русе посветен на 70 години от рождението на Христо Стоев
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Акомпанимент на пиано – Емилиян Акимов
В програмата: хорове из опери на Дж. Верди, Р. Вагнер, П. Маскани, Ж. Бизе, П. Хаджиев и П. И. Чайковски


18 сряда
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Генерална репетиция – Учителят по музика” – музикална комедия от Джовани Перголези
Постановка – Пламен Бейков


19 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония
Диригент – Юрий Илинов


20 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Жизел” – балет в две действия от Адолф Адам
Хореография: Жан Корали и Жюл Перо
Солисти и кордебалет на Държавна Опера – Русе


27 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригент – Волфганг Хейриър
Солист – Артър Пъртс (кларинет)
В програмата: В. А. Моцарт – Концерт за кларинет, Цезар Франк – Симфония в ре минор


31 вторник
Зала „Опера-фоайе”, 17.00 часа

Презентация на образователен проект “Опера в класната стая
Водещ – Пламен Бейков
Участват: Даниела Караиванова, Петя Цонева, Петър Костов, Александър Крунев и Момчил Миланов


31 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Красавицата и звяра“‘ по музика на Алън Менкен
Диригент – Свилен Димитров
Постановка – Илия Деведжиев

Концерти и спектакли извън Русе

24 октомври, 18.30 часа
Гр. Нови пазар

Жизел” – балет в две действия от Адолф Адам

25 октомври, 18.00 часа
Гр. Шумен

Жизел” – балет в две действия от Адолф Адам

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец септември 2017 година

September 3rd, 2017 · Маргарита Маринова · Коментирай

На добър час през сезона 2017-2018 на солисти, оркестър, хор, балет, технически служби! Да продължават да радват с постановките и концертите си музикалната публика на града ни!
Специални поздравления за тенора Родриго Тросино, който в Италия спечели първа награда на конкурса на името на Марио Ланца.
През месец август във Велико Търново беше представена операта “Мария Десислава” от Парашкев Хаджиев.
В Банско, в рамките на “Банско Опера Фест 2017”, на 24 август Държавна опера – Русе участва с балета “Спящата красавица” на Чайковски, а на 25 август с операта “Джани Скики” от Пучини.

Следва програмата по дати:

05 вторник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Френска филмова музика” – концерт
Диригент – Юрий Илинов
Участват: Андреана Николова – мецосопран, Александър Баранов – тенор, Надя Андреева – флейта, Здравко Саралиев – кларинет
Солисти и оркестър на Държавна опера – Русе


14 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Евгений Онегин” – опера от П. И. Чайковски
Диригенти от майсторския клас по дирижиране Blue Danube Musik Impresario – септември 2017
Режисьор – Бойко Богданов
Костюми и мултимедия – Цвета Богданова
Участват: Валери Турманов (Евгений Онегин), Андреана Николова (Ларина), Нели Кравченко, Владислава Гарвалова (Татяна), Петя Цонева (Олга), Венера Котларова (Филипевна), Николай Моцов, Александър Баранов (Ленски), Момчил Миланов (Княз Гремин), Ангел Антонов (Трике), Стоян Стоянджов (Зарецки), Евгени Ганев (Ротни), Стилиян Цветков (Гийо)
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


18 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Летящият холандец” – опера от Рихард Вагнер
Диригенти от майсторския клас по дирижиране Blue Danube Musik Impresario – септември 2017
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Концертмайстор – Емил Шейтанов
Участват: Миша Йованович (Сърбия), Ана Рупич (Сърбия), Драголюб Баич (Сърбия), Андреана Николова, Диан Максимович (Сърбия), Александър Баранов
Хор и оркестър на Държавна опера – Русе


21 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Травиата” – опера от Джузепе Верди
Диригенти от майсторския клас по дирижиране Blue Danube Musik Impresario – септември 2017
Участват: Теодора Чукурска (Виолета Валери), Петър Костов (Алфред Жермон), Добромир Момеков (Жорж Жермон), Петя Цонева (Флора), Мая Владимирова (Алина), Александър Баранов (Гастон), Стоян Стоянджов (Маркиз Д’Обини), Пламен Бейков (Доктор Гренвил), Момчил Миланов (Барон Дюфол), Динко Попов (Жозеф), Пламен Троански (Прислужник на Флора), Стефан Пенчев (Комисионер)
Оркестър на Държавна опера – Русе


26 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония с Николо Коцев и рок група “Кикимора”
Диригент – Юрий Илинов
Програма: популярни творби от Верди, Бизе, Пучини, Моцарт
Оркестър на Държавна опера – Русе


28 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лебедово езеро” – балет по музика на П. И. Чайковски
Хореография – Мариус Петипа
Постановка – Калина Богоева
Сценография – Борис Стойнов
Костюми – Цветанка Петкова-Стойнова
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


30 събота
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Диригент – Жан Ив Годен (Франция)
В програмата: Джон Рутер – “Магнификат”, Густав Малер – Песни за мъртвите деца
Солисти: Теодора Чукурска – сопран, Андреана Николова – мецосопран
С участието на хор “Проф. Васил Арнаудов” с диригент Свилен Димитров
Оркестър на Държавна опера – Русе

Концерти и спектакли извън Русе

08 септември, 21.00 часа
Гр. Велико Търново, Летен театър

Концерт на Русенска филхармония и рок група “Фондацията”
Диригент – Владимир Бошнаков

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец юли 2017 година

July 6th, 2017 · Маргарита Маринова · Коментирай

04 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Кихот” – балет от Лудвиг Минкус
Хореография по Мариус Петипа
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


05 сряда
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Клавирен рецитал
на проф. Иван Александров, професор в Държавната консерватория в Санкт Петербург
Духов квинтет “Формантик” в състав: Надежда Андреева (флейта), Светлана Анчева (обой), Евгени Евтимов (фагот), Здравко Саралиев (кларинет), Васил Влайков (валдхорна).
Програма: А. Скрябин, С. Слонимски, С. Рахманинов, Ф. Пуленк, Ж. Франсе


07 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Класиката среща QUEEN
Диригент – Свилен Димитров
Хореография – Александър Марков
Симфония QUEEN’S HITS от Любомир Денев


12 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Аржентинска Гала “Le Grand Tango”
“Кавалерски поздрав към дамите”
Диригент – Свилен Симеонов
Аранжимент, оркестрация и водещ – Свилен Симеонов
Оркестър и балет на Държавна опера – Русе и балетни двойки от балет на Държавна опера – Русе


15 събота
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Концерт по повод 10-годишен юбилей на сцената на Русенска опера на Гиргина Гиргинова
Участват: Гиргина Гиргинова, Владимир Попов (пиано), Божена Петрова (пиано)
В програмата: В. А. Моцарт, Ф. Шуберт, Р. Щраус, И. Калман, Ф. Лехар и др.

Поздравления за 10-годишния юбилей на Гиргина Гиргинова на сцената на Русенска опера и на добър час! Нека дълго да ни радва с изпълненията си!

28 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа
Мадам Бътерфлай” – опера от Джакомо Пучини
Диригенти – лауреати на международен конкурс по оперно дирижиране
Участват: Владислава Гарвалова, Теодора Чукурска, Ребека Ан Старлин, Мая Владимирова, Борис Тасков, Добромир Момеков, Вълю Тотев, Теодор Петков, Стоян Стоянджов, Пламен Троански, Георги Ганчев
Оркестър, хор и солисти на Държавна опера – Русе


Концерти и спектакли извън Русе

03 юли, 19.00 часа
Гр. Варна, Фестивален и конгресен център, зала 1

Авторски концерт на Анатоли Вапиров по случай неговата 70-годишнина (в рамките на Международен музикален фестивал “Варненско лято”)
Русенска филхармония
Диригент – Георги Димитров
В програмата:
Симфония № 3
“Маскарад” по Христо Смирненски за глас и симфоничен оркестър, солист Валерий Георгиев – тенор
“Concerto piccolo” за симфоничен оркестър и джаз квинтет
Солисти:
Антони Дончев–пиано
Стоян Янкулов–ударни
Мирослав Иванов–китара
Димитър Карамфилов–бас
Анатолий Вапиров–саксофон

На добър час!
Приятно гледане и слушане!