Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец декември 2016 година

December 1st, 2016 · Маргарита Маринова · Коментирай

Отново две кристални лири за Русенска опера – за диригента Маестро Найден Тодоров и за примабалерината Весела Василева. Честито и на добър час!

Премиерата на балетения спектакъл “Годишни времена” – Вивалди на 9 ноември, с постановчик – Павел Ротару, бе посрещната с възторг от публиката.

На 29 ноември в София, НДК бе представена операта “Набуко” от Джузепе Верди под диригентството на Найден Тодоров и участието на оркестър и хор на Държавна опера – Русе. Солисти: гости – Марцио Джоси, Силке Хартщанг и Габриела Мориджи, Гиргина Гиргинова, Петър Костов, Пламен Бейков. Поздравления за прекрасното представяне!

Спектакълът “Търси се Фигаро – Последната грешка на Нешка”, с диригент Найден Тодоров и участието на солисти, балет и оркестър на Държавна опера – Русе и National Art с ръководител Нешка Робева бе представен в градовете Добрич, Варна, Бургас и Панагюрище, а на 7 декември ще се играе в Русе, в “Булстрад” Арена от 19.00 часа.

За първи път премиера на Русенска сцена ще има операта “Сестра Анджелика” от Джакомо Пучини. Диригент – Георги Димитров.

До входа на билетната каса на Държавна опера – Русе е открит музикален магазин, специализиран за класическа музика и други жанрове. Предлагат се и музикални сувенири.

Следва програмата по дати:

01 четвъртък
Канев Център, 19.00 часа

Концерт на солисти и оркестър на Държавна опера – Русе
Диригент – Владимир Бошнаков
Участват: Александър Крунев, Момчил Миланов, Петя Цонева, Петър Костов, Даниела Караиванова, Владислава Гарвалова и Русалина Мочукова
В програмата: арии и дуети из опери и оперети на Росини, Щраус, Калман, Лехар, Шостакович – Валс №2, валсове от Йохан Щраус


05 понеделник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт
Заключителен концерт на диригентски майсторски клас с преподаватели Кристоф Бруннер и Иван Василевски
Диригенти: Рут Вефлер (Швейцария), Йоахим Пфлегинг (Германия), Франческо Канясо (Швейцария), Мирко Капра (Италия), Жером Фалер (Швейцария), Йонас Бюргин (Швейцария) Изора Кастийя (Испания)


06 вторник
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Човешкият глас” – Франсис Пуленк
Постановка – Пламен Бейков
Моноспектакъл на Георгиос Филаделфевс
Пиано – Божена Петрова


07 сряда
“Булстрад” Арена, 19.00 часа

Търси се Фигаро – последната грешка на Нешка
Диригент – Найден Тодоров
Участват: Солисти, балет и оркестър на Държавна опера – Русе, “National Art” с ръководител Нешка Робева.


07 сряда
Зала „Опера”, 14.00 часа

Лешникотрошачката” – балет от П. И. Чайковски
Диригент – Владимир Бошнаков


07 сряда
СУ “Фридрих Шилер”, гр. Русе, 12.55 и 13.40 часа

Фигаро харесва Моцарт и Росини” – образователен концерт – лектория
Участват: Добромир Момеков, Стоян Стоянджов, Йоланта Николаева, Даниела Караиванова, Лиляна Харизанова и др.
Струнен квартет “Фигаро”, пиано – Божена Петрова, видещ – Пламен Бейков


09 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филахармония
Диригент – Геворг Гарабекян


14 сряда
ОУ “Отец Паисий”, гр. Русе

Фигаро харесва Моцарт и Росини” – образователен концерт – лектория


15 четвъртък
СУ “Христо Ботев”, гр. Русе

Фигаро харесва Моцарт и Росини” – образователен концерт – лектория


16 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Сестра Анджелика” – Джакомо Пучини – ПРЕМИЕРА
Диригент – Георги Димитров
Режисьор – Татяна Соколова
Сценография и костюми – Яна Дворецка
Хормайстор – Стилияна Димитрова
Участват: Владислава Гарвалова, Теодора Чукурска, Стилияна Димитрова, Ребека Старлинг, Цветелина Стоева, Даниела Караиванова, Венета Димова, Аксиния Спирова, Лиляна Харизанова и Ася Русева
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе


20 вторник
Зала „Опера”, 18.00 часа

Заедно” – спектакъл на студио за модерен балет “Фрийдъм” при Държавна опера – Русе


20 вторник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт
Диригент – Владимир Бошнаков


21 сряда
Канев Център, 19.00 часа

Снежанка и седемте джуджета
Балет по музика на Александър Йосифов


23 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Коледен концерт
Диригент – Свилен Димитров
Оркестър на Държавна опера – Русе и хор “Проф. Васил Арнаудов”


27 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Скрудж” – детски мюзикъл по “Коледна песен” на Чарлз Дикенс
Диригент – Ганчо Ганчев


29 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Ace Plays Opera” – концерт за китара и симфоничен оркестър
Диригент – Владимир Бошнаков
Соло китара – Асен Вапцаров


30 петък
Зала „Опера”, 14.00 часа

Лешникотрошачката” – балет от П. И. Чайковски
Диригент – Владимир Бошнаков


Концерти и спектакли извън Русе

01 декември, 19.00 часа
Гр. Стара Загора

Балетен спектакъл “Годишни времена” – Вивалди

08 декември
Гр. Габрово

Фигаро харесва Моцарт и Росини” – образователен концерт – лектория

8 декември, Габрово, Спортна зала “Орловец”
9 декември, Шумен, Спортна зала “Младост”
10 декември, Велико Търново, ДКС “Васил Левски”
12 декември, София, Зала 1 на НДК
13 декември ,Плевен, ДКТ “Иван Радоев”
14 декември, Пловдив
15 декември, Стара Загора

Търси се Фигаро – последната грешка на Нешка
Диригент – Найден Тодоров
Участват: Солисти, балет и оркестър на Държавна опера – Русе, “National Art” с ръководител Нешка Робева.

12 декември, 20.00 часа, Франция, Пюто
13 декември, 20.30 часа, Франция, Йер
15 декември, 20.00 часа, Белгия, Антверпен
16 декември, 20.00 часа, Белгия, Лиеж
17 декември, 20.00 часа, Белгия, Етиас
18 декември, 20.00 часа, Белгия, Гент

Лешникотрошачката” – балет от П. И. Чайковски
Диригент – Юрий Илинов
Хореография: Лев Иванов, Василий Вайнонен
Адаптация – Марияна Захариева
Сценография и костюми – Елица Попова
Асистент режисьор – Елена Колева
Солисти и кордебалет и оркестър на Държавна опера – Русе

23 декември, 19.00 часа
Гр. София, НДК, зала №1

Снежанка и седемте джуджета
Балет по музика на Александър Йосифов

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец ноември 2016 година

November 1st, 2016 · Маргарита Маринова · Коментирай

На 23 октомври в Линкълн център – Ню Йорк, русенката – оперната певица Мариана Цветкова бе удостоена с Distinguished Achievement Award (Награда за Изключителни Постижения), присъдена ú от Фондация Пучини на тържествен Гала-концерт, в който тя е взела участие.
Поздравления, на добър час! Гордеем се с нея!

В представлението на операта “Севилският бръснар” на Росини на 19 октомври, партията на граф Алмавива за първи път изпълни Александър Баранов, който бе приет радушно от публиката и възнаграден с много аплодисменти. На добър час!

На 27 и 28 октомври бе представена операта “Мадам Бътерфлай” от Джакомо Пучини – копродукция на Държавна Опера – Русе и Compania d’Opera Italiana di Milano и Schlote Productions Productions. Под диригентството на Владимир Бошнаков и със солисти – японци, изпълнението бе великолепно и оценено с бурни аплодисменти от публиката.

На 28 октомври се състоя концертът на Русенска филхармония с диригент Найден Тодоров, на който бяха изпълнени Симфонична сюита №1 и №2 на австралийския композитор Марк МакЕнкро – за първи път в България!
На добър час!

Следва програмата по дати:

02 сряда
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт
Диригент – Ахмед Ел Саеди
Солисти: Андрей Ликарет (пиано) и Фернандо Монтоя (тромпет)
В програмата: Й. Брамс – Концерт за пиано №1, оп.15, Бетовен – Симфония №1, Атанас Атансов – “Елегия”


04 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Набуко” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Иван Кожухаров
Сценография и костюми – Иван Савов
Хормайстор – Стелияна Димитрова


09 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Балетен спектакъл “Годишни времена” – Вивалди – ПРЕМИЕРА
Хореограф – Павел Ротару
Репетитори: Милкана Домусчиева, Марияна Захариева
Костюми – Първолета Чавдарова – Летиция
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


10 четвъртък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Юбилеен симфоничен концерт – 80 години хор “Дунавски звуци”
Диригент – Владимир Кираджиев
Русенска филхармония и Хор “Дунавски звуци”
Солисти: Мария Цветкова, Петя Цонева, Петър Костов, Пламен Бейков


14 понеделник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Отвличане от сарая” – концертно изпълнение
Диригент – Шиниширо Маруяма


18 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Нострадамус” – рок-опера от Николо Коцев – ПРЕМИЕРА
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Орлин Дяков
Сценограф – Иван Иванов-Йоаний
Дизайнер на костюмите – Николай Бузов
Музикален директор – Николо Коцев
Хореограф – Филип Миланов
Участват:
Нострадамус – Александър Атанасов
Инквизитор – Звезди Керемедчиев
Ан Жемел – Амалия Ненова
Разказвач – Бьорн Лодин
Войник/Призрак – Томас Викстрьом
Крал Хенри II – Мехмед Кая
Катерина де Медичи – Бланка Ницик
Разказвач в текст – Ненчо Балабанов
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе и Рок-група “Кикимора”


19 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Нострадамус” – рок-опера от Николо Коцев – ВТОРИ СПЕКТАКЪЛ
Диригент – Найден Тодоров


25 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Фалстаф” – опера от Джузепе Верди
Режисьор – Огнян Драганов
Адаптация на режисурата: Еторе Нова и Вито Чезаро
Диригент – Леонардо Куардини
Участват: Еторе Нова, Франческо Байоки, Джиада Бруни, Фабиана Роси, Джоузеф Дада, Джерардо Бовенци, Франческо Доменико, Масимо Белоди, Джиада Фраскони, Амбра Веспасиани
Хор и оркестър на Държавна опера – Русе и деца от Русенска детска опера


Концерти и спектакли извън Русе

01 ноември, 19.00 часа
Гр. Плевен
Отвличане от сарая” – Волфганг Амадеус Моцарт
Диригент – Веселин Байчев

07 ноември, 19.00 часа
Гр. Лом
Царицата на чардаша” – оперета от Имре Калман
Диригент – Юли Дамянов

23 ноември, сряда, Добрич
24 ноември, четвъртък, Варна
26 ноември, събота, Бургас
27 ноември, неделя, Панагюрище
Търси се Фигаро – Последната грешка на Нешка”
Участват: National Art с ръководител Нешка Робева
Солисти, балет и оркестър на Държавна опера – Русе

29 ноември, 19.00 часа
Гр. София, НДК, зала №1

Набуко” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Найден Тодоров
Сценография и костюми – Иван Попов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Марцио Джоси, Силке Хартщанг, Габриела Мориджи, Петър Костов, Пламен Бейков, Евгени Ганев, Йоланта Николаева, Александър Баранов
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец октомври 2016 година

September 30th, 2016 · Полина · Коментирай

Акценти за месец октомври:

На 06 октомври – Камерен концерт на Русалина Мочукова (сопран). За първи път изпълнение на антични арии от Вивалди, Хендел, Скарлати, Перголези, Марчело и др.

От 03 до 12 октомври оркестърът на Държавна опера – Русе ще изнесе 10 концерта във Франция

На 25 октомври – в НДК – гр. София, ще бъде изпълнена операта “Травиата” от Джузепе Верди. Диригент – Найден Тодоров и гости: Елена Монти – Виолета, Габриеле Манджионе, Марцио Джоси. Така продължава традицията за представяне на постановки на Държавна опера – Русе.

На 27 и 28 октомври – “Мадам Бътерфлай” – опера от Джакомо Пучини. Копродукция на Държавна Опера- Русе и Compania d’Opera Italiana di Milano и Schlote Productions Productions

На добър час!

Следва програмата по дати:

06 четвъртък
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Камерен концерт “ARIE ANTICHE”
Антични арии – Рецитал на Русалина Мочукова (сопран)
На рояла – Божена Петрова
В програмата: Вивалди, Хендел, Скарлати, Перголези, Марчело и др.


10 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Рита” – опера от Гаетано Доницети
Музикален ръководител – Веселин Байчев
Режисьор – Елена Стоянова
Пластика: Михаил Дамянов, Деян Добрев и Милкана Домусчиева
Участват: Лиляна Харизанова, Димитър Зашев, Стоян Стоянджов, Стефан Пенчев
Струнен квартет при Държавна опера – Русе


12 сряда
Зала „Опера”, 10.00 часа

Звездният миг на малкият Стефчо или карнавал на животните” – балетен спектакъл за деца по музика на Камий Сен – Санс
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


17 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Казанова” – мюзикъл от Георги Костов
Диригент – Владимир Бошнаков


19 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Севилският бръснар
Диригент – Владимир Бошнаков


21 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Травиата” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Владимир Бошнаков
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе


27 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Мадам Бътерфлай” – опера от Джакомо Пучини
Диригент – Владимир Бошнаков
Със съдействието на Compania d’Opera Italiana di Milano и Schlote Productions Productions


28 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Мадам Бътерфлай” – опера от Джакомо Пучини
Диригент – Владимир Бошнаков
Със съдействието на Compania d’Opera Italiana di Milano и Schlote Productions Productions


28 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенска филхармония
Диригент – Найден Тодоров
В програма – Марк МакЕнкро – Симфонична сюита №1 и №2


Концерти и спектакли извън Русе

03, 04, 11 октомври, 19.00 часа
Франция, област Поату-Шарант

Оркестър на Държавна опера – Русе
Диригент – Жан-Ив Годен
В програмата: Ц. Франк, К. Голдмарк, А. Дворжак, Г. Форе, Дюка

05, 07, 10 октомври, 19.00 часа
Франция, област Поату-Шарант

Оркестър на Държавна опера – Русе
Диригент – Жан-Ив Годен
В програмата: Брамс, Дюка, Дворжак

06, 08, 09, 12 октомври, 19.00 часа
Франция, област Поату-Шарант

Оркестър на Държавна опера – Русе
Диригент – Жан-Ив Годен
В програмата: Чарлз Станфорд – Реквием

13 октомври, 19.00 часа
Гр. Габрово, Дом на културата “Емануил Манолов”

“Трубадур” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Владимир Бошнаков

25 октомври, 19.00 часа
Гр. София, НДК

“Травиата” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Найден Тодоров
Сценография и костюми – Иван Попов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Елена Монти, Петя Цонева, Мая Владимирова, Габриеле Манджионе, Марцио Джоси, Александър Баранов, Момчил Миланов, Стоян Стоянджов, Пламен Бейков, Динко Попов, Евгени Ганев, Пламен Троански
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера – Русе

31 октомври, 19.00 часа
Гр. Варна

“Спящата красавица” – балетно-театрален спектакъл
Музика – П. И. Чайковски

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец септември 2016 година

September 5th, 2016 · Маргарита Маринова · Коментирай

Веднага след приключване на сезон 2015-2016, който продължи до 31 август, без почивка започват спектаклите на новия сезон 2016-2017.
Искам от все сърце да пожелая успех и много интересни спектакли на директора Маестро Найден Тодоров и целия състав на Държавна опера – Русе – солисти, оркестър, хор, балет и технически служби.
На нашата любима и вярна публика пожелавам приятни преживявания с творчеството ни.
На добър час!


Следва програмата по дати:

01 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Ромео и Жулиета” – балет по музика на П. И. Чайковски
Хореография и режисура – Силвия Томова, художник на декора и костюмите – Салваторе Русо
и
Откровения” – танцов спектакъл по музика на Бах, Кремер, Имма Сумак, Енгелберг Хъмпърдинг, латино-колаж, Жак Брел
Хореографи: Анна Донева, Ангелина Гаврилова, Асен Наков, Християн Бакалов, Александър Марков, Мариян Янков
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


02 петък
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония
Заключителен концерт на Майсторски клас по дирижиране с преподавател Иво Венков
Програма: Чайковски – Симфония №4, Дворжак – Симфония №9


08 четвъртък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Вълшебната флейта” – опера от Волфганг Амадеус Моцарт
Диригенти от Майсторски клас по дирижиране – Деян Савич
Режисьор-постановчик – Александър Текелиев
Сценограф – Димо Костадинов
Художник костюми – Лили Костадинова
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват:
Зарастро – Александър Носиков
Тамино – Александър Баранов
Говорител – Момчил Миланов
Първи жрец – Мирослав Христов
Втори жрец – Момчил Миланов
Царицата на нощта – Мила Савова
Памина – Ивана Албрехт
Папагено – Стоян Стоянджов
Папагена – Гиргина Гиргинова
Моностатос – Марчо Апостолов
Първа дама – Теодора Чукурска
Втора дама – Йоланта Николаева
Трета дама – Петя Цонева
Първи мъж в броня – Дилян Близнаков
Втори мъж в броня – Пламен Троански
Три момчета – Петя Медведева, Венета Димова, Ася Русева
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


11 неделя
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Човешкият глас” – Франсис Пуленк
Постановка – Пламен Бейков


13 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Паскуале” – опера в три действия от Гаетано Доницети
Диригенти от Майсторски клас по дирижиране – Деян Савич
Режисьор – Джан Джаноти
Асистент –режисьор – Йоанна Маринова
Хормайстор – Стилияна Димитрова


16 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Отело” – опера от Джузепе Верди
Диригенти от Майсторски клас по дирижиране – Деян Савич
Режисьор – Бойко Богданов
Сценография – Вячеслав Парапанов
Костюми – Иван Савов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Асистент –режисьор – Йоанна Маринова
Участват:
Отело – Даниел Дамянов
Яго – Александър Крунев
Касио – Петър Костов
Родриго – Александър Баранов
Лодовико – Евгени Ганев
Монтано – Стоян Стоянджов
Херолд – Стефан Пенчев
Дездемона – Мария Цветкова
Емилия – Петя Цонева
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


17 събота
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Камерен концерт посветен на Никола Гюзелев
Участват басите на Русенска опера
На рояла: Наталия Радославова и Божена Петрова


19 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Трубадур” – опера от Джузепе Верди
Диригент – Георги Димитров
Режисьор – Асен Шопов
Сценография и костюми – Иван Савов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват:
Граф Ди Луна – Александър Крунев
Леонора – Владислава Гарвалова
Манрико – Даниел Дамянов
Азучена – Андреана Николова
Старият циганин – Пламен Троански
Ферандо – Александър Носиков
Инес – Йоланта Николаева
Рюиц – Александър Баранов
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


21 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Отвличане от сарая” – Волфганг Амадеус Моцарт
Диригент – Веселин Байчев
Режисьор – Симеон Симеонов
Сценография и костюми – Яна Дворецка
Участват: Даниела Ковачева, Евелина Кръстева, Димитър Зашев, Калоян Христов, Стоян Стоянджов, Александър Баранов


25 неделя
Зала „Филхармония”, 11.00 часа

Концерт на Русенска филхармония
Диригент – Жан-Ив Годен
В програма – Чарлз Станфорд – Реквием
Солисти: Теодора Чукурска – сопран, Андреана Николова – мецосопран, Александър Баранов – тенор, Пламен Бейков – бас
Хор на Държавна опера – Русе


26 понеделник
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Учителят по музика” – ПРЕМИЕРА (Генерална репетиция)
Музикална комедия от Джовани Перголези
Участват:
Лауретта – Даниела Караиванова
Ламберто – Георгиос Филаделфевс
Коладжани – Момчил Миланов
Дорина – Лили Харизанова
Шептяща роля – Стела Генкова
Федерико Маркионда – пиано
Георгиос Филаделфевс – музикален куратор
Пламен Бейков – режисьор-постановчик, превод и субтитри


30 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Жизел” – балет в две действия от Адолф Адам
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец август 2016 година

August 8th, 2016 · Маргарита Маринова · Коментирай

На 16 юли в Античния театър в Пловдив, концертът “Класиката среща АББА” с диригент Найден Тодоров, събра бурните аплодисменти на многобройната публика. Поздравления!
На 29 юли във Велико Търново на крепостта Царевец, в рамките на “Сцена на вековете”, под диригентството на Владимир Бошнаков, бе изпълнена операта “Аида” на Верди. Съставът на Държавна опера – Русе се представи блестящо.
На добър час!

Следва програмата по дати:

13 събота
Зала „Опера”, 19.00 часа

Севилският бръснар” – премиера
Оперен танцов спектакъл по Джоакино Росини.
Диригент – Карло Донадио
Режисьор – Боян Иванов
Хореограф – Ангелина Гаврилова
Хормайстор – Стилияна Димитрова
Участват:
Розина – Петя-Дора Петрова
Бартоло – Пламен Бейков
Фигаро – Алек Аведисян
Алмавива – Назар Татсишин (Украйна)
Берта – Гергана Ряшева
Базилио – Момчил Миланов
Офицер – Стефан Пенчев
Фиорело – Стефан Пенчев
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


14 неделя
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Заключителен концерт
Майсторски клас по цигулка на проф. Стефан Камиларов
Акомпанимент на рояла – Наталия Радославова


24 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Селска чест” – опера в едно действие от Маскани
Диригент – Хосел Мигел Родилля
Режисьор – Джан Джаноти
Костюми – Елица Георгиева
Асистент режисьор – Йоанна Маринова
Участват:
Сантуца – Андреана Николова
Туриду – Петър Костов
Лучия – Йоланта Николаева
Алфио – Александър Крунев
Лола – Мая Владимирова и Лиляна Харизанова
Оркестър, хор и солисти на Държавна опера – Русе

Концерти и спектакли извън Русе


17 август, 20.30 часа
Гр. Правец, открита сцена комплекс РИУ

XII Международен музикален фестивал “Моцартови празници” Правец 2016
Севилският бръснар
Оперен танцов спектакъл по Джоакино Росини.
Диригент – Карло Донадио
Режисьор – Боян Иванов
Хореограф – Ангелина Гаврилова
Хормайстор – Стилияна Димитрова


19 август, 20.30 часа
Гр. Правец, открита сцена комплекс РИУ

XII Международен музикален фестивал “Моцартови празници” Правец 2016
Гала концерт “Вино, поезия, дегустация и голяма доза любов”
Диригент: Хосе Луиз Гомес (Испания)
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе


24 август, 19.00 часа
Гр. Гоце Делчев

Ромео и Жулиета” – балет по музика на П. И. Чайковски
Хореография и режисура – Силвия Томова, художник на декора и костюмите – Салваторе Русо
и
Откровения” – танцов спектакъл по музика на Бах, Кремер, Имма Сумак, Енгелберг Хъмпърдинг, латино-колаж, Жак Брел
Хореографи: Анна Донева, Ангелина Гаврилова, Асен Наков, Християн Бакалов, Александър Марков, Мариян Янков
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


25 август, 20.00 часа
Гр. Банско

Фестивал за оперна и класическа музика “Банско Опера фест”
Ромео и Жулиета” балет по музика на П. И. Чайковски
Хореография и режисура Силвия Томова, художник на декора и костюмите Салваторе Русо
и
Откровения” – танцов спектакъл по музика на Бах, Кремер, Имма Сумак, Енгелберг Хъмпърдинг, латино-колаж, Жак Брел
Хореографи: Анна Донева, Ангелина Гаврилова, Асен Наков, Християн Бакалов, Александър Марков, Мариян Янков
Солисти и кордебалет на Държавна опера – Русе


26 август, 20.00 часа
Гр. Банско

Фестивал за оперна и класическа музика “Банско Опера фест”
Селска чест” – опера в едно действие от Маскани
Диригент – Найден Тодоров
Режисьор – Джан Джаноти
Костюми – Елица Георгиева
Асистент режисьор – Йоанна Маринова
Участват: Андреана Николова, Петър Костов, Йоланта Николаева, Александър Крунев, Мая Владимирова, Лиляна Харизанова
Оркестър, хор и солисти на Държавна опера – Русе

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец юли 2016 година

July 4th, 2016 · Маргарита Маринова · Коментирай

На 20 юни бе представена операта “Трубадур“ от Джузепе Верди с диригент Георги Димитров, оркестър и хор на Държавна опера – Русе и гости:
Линка Стоянова – Леонора
Валери Георгиев – Манрико
Пламен Димитров – Граф ди Луна
Гергана Русекова – Азучена
и в останалите роли:
Йоланта Николаева – Инес
Момчил Миланов – Ферандо
Представлението предизвика бурни аплодисменти от публиката, обичаща оперното изкуство. Поздравления за целия състав. На добър час!

Месеците юли и август ще съберат много наши почитатели.

На 07 юли в „Булстрад Арена” концерт на Ричард Клайдерман и Русенска филхармония с диригент Найден Тодоров.
На 10 юли в Летния театър от 20.30 часа “Гран Опера гала” с италиански оперни звезди
На 16 юли в Пловдив, Античен театър – “Класиката среща АББА”
На 29 юли във Велико Търново, крепостта Царевец – “Аида” – Верди

Следва програмата по дати:

01 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Дон Жуан” – опера от В.А. Моцарт
Диригент – Антъни Арморе
Режисьор – Огнян Драганов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Александър Крунев, Емил Желев, Теодора Чукурска, Георгиос Филаделфевс, Владислава Гарвалова, Момчил Миланов, Стоян Стоянджов, Десислава Бонева
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


03 неделя
Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

Човешкият глас” – Франсис Пуленк (Втори спектакъл)
Постановка – Пламен Бейков
Моноспектакъл на Георгиос Филаделфевс
Пиано – Божена Петрова
Вокален квартет: Лили Харизанова, Георги Ганчев, Искрен Рибчев, Пламен Бейков
Със специалното участие на Даниела Караиванова
Миманс: Десислава Велева-Ангелова, Христо Ангелов


04 понеделник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Царицата на чардаша” – оперета от Имре Калман
Диригент – Владимир Бошнаков


05 вторник
Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Класиката среща АББА
Диригент – Найден Тодоров
Солисти: Надин Кюн и Анете Хесел
Русенска филхармония и рок-банда
Програма: Пламен Проданов – Интродукция и Интермецо и хитове на АББА


06 сряда
Зала „Опера”, 19.00 часа

Спящата красавица” – балетно-театрален спектакъл
Музика – П. И. Чайковски


07 четвъртък
Зала „Булстрад Арена”, 19.00 часа

Ричард Клайдерман и Русенска филхармония
Диригент – Найден Тодоров
Концерт в рамките на фестивала „Сцена край реката“


08 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Лион” – опера от Никълъс МакРобъртс
Концертно изпълнение в рамките на фестивала „Сцена край реката“
Диригент – Никълъс МакРобъртс
Солисти: Даниела Караиванова, Андреана Николова, Николай Моцов и Пламен Бейков
Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


10 неделя
Летен театър, 20.30 часа

Гран Опера гала
Концерт на Оркестър на Държавна опера – Русе с диригент Марчело Рота
Италианските оперни звезди: Марио Маланини, Кармело Карузо, Соня Фортунато и латвийското сопрано Алиса Зиновиева гостуват през юли в България
В рамките на турнето „Гран Опера гала”, организирано от българо-италианската компания MGA MANAGEMENT GROUP
В програмата: избрани арии, дуети и ансамбли от произведения на Моцарт, Росини, Верди, Пучини, Леонкавало, Бизе, Сен-Санс и Лехар


12 вторник
Зала „Опера”, 19.00 часа

Тоска” – Джакомо Пучини
Диригент – Акира Мори


15 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Вълшебната флейта” – Волфганг Амадеус Моцарт
Диригент – Рафаел Фейе


20 сряда
Зала „Доходно здание”, 20.00 часа

Гала концерт Алегра 2016
Русенска филхармония
Диригенти: Йоханес Шлефли и Андреас Херман
Солисти: Клавирно дуо Генова и Димитров, Фабио ди Казола – кларинет
Смесен хор “Проф. Васил Арнаудов”
В програмата: К.М. фон Вебер – Увертюра към операта “Вълшебният стрелец”, Концерт за кларинет и оркестър №1; Чайковски – Увертюра – фантазия “Ромео и Жулиета”


22 петък
Зала „Опера”, 19.00 часа

Концерт на хор на Държавна опера – Русе
Диригент на хора – Стелияна Димитрова
Акомпанимент – Емилиян Акимов


27 сряда
Зала „Доходно здание”, 20.00 часа

Международна лятна академия Allegra, Русе 2016
Първи заключителен концерт
Русенска Филхармония
Диригенти от класа по Оркестрово дирижиране


28 четвъртък
Зала „Доходно здание”, 20.00 часа

Международна лятна академия Allegra, Русе 2016
Втори заключителен концерт
Русенска Филхармония
Диригенти от класа по Оркестрово дирижиране


Концерти и спектакли извън Русе

02 юли, 21.00 часа
Свети Влас

Откровения” – танцов спектакъл

07 юли, 19.00 часа
Гр. София, ДМБЦ “Стефан Македонски”

Спящата красавица” – балетно-театрален спектакъл
Музика – П. И. Чайковски

13 юли, 20.30 часа
Гр. Варна, Летен театър

Гран Опера гала
Концерт на Оркестър на Държавна опера – Русе с диригент Марчело Рота
Италианските оперни звезди: Марио Маланини, Кармело Карузо, Соня Фортунато и латвийското сопрано Алиса Зиновиева гостуватпрез юли в България
В рамките на турнето „Гран Опера гала”, организирано от българо-италианската компания MGA MANAGEMENT GROUP

16 юли, 21.00 часа
Гр. Пловдив, Античен театър

Класиката среща АББА
Диригент – Найден Тодоров
Солисти: Надин Кюн и Анете Хесел
Русенска филхармония и рок-банда
Програма: Пламен Проданов – Интродукция и Интермецо и хитове на АББА

23 юли, 19.30 часа
Гр. Балчик, сцена “Мистрал”

КАРМИНА БУРАНА – сценична кантата от Карл Орф
Диригент – Владимир Бошнаков

29 юли, 21.00 часа
Гр. Велико Търново, крепостта Царевец

В рамките на “Сцена на вековете”
Аида” – Верди
Диригент – Владимир Бошнаков
Режисьор – Огнян Драганов
Хормайстор – Стелияна Димитрова
Участват: Петя Цонева, Александър Крунев, Пламен Бейков, Стоян Стоянджов
Със специалното участие на Андрея Хьоренс, Калуди Калудов
Оркестър, хор и балет на Държавна опера – Русе

На добър час!
Приятно гледане и слушане!


Маргарита разказва: Програмата на Държавна опера – Русе за месец юни 2016 година

June 2nd, 2016 · Маргарита Маринова · Коментирай

В навечерието на Празника на града – 6 май, се проведе тържествената церемония по връчване на званието “Почетен гражданин на град Русе”. Сред удостоените бе директорът на Държавна опера – Русе, маестро Найден Тодоров – за неговите значими постижения в областта на културния и духовния живот на Община Русе.

Честито и на добър час!

На 7 и 8 май камерен оркестър с диригент маестро Георги Димитров и солист – Марио Хосен (цигулка) изпълниха превъзходно концерт за цигулка № 1-5 на Моцарт, за което бяха бурно аплодирани.

В Трявна на 20 май беше представена оперета "Прилепът" от Йохан Щраус, с диригент – Владимир Бошнаков. Спектакълът беше празник за публиката, която ги поздрави многократно с "Браво".

На 23 май във Велико Търново беше изпълнена за първи път симфоничната поема "Асеневци", музика Николо Коцев, оркестър и хор на Държавна Опера – Русе и диригент – Найден Тодоров

На 30 май, балетната гала на солисти и кордебалет на Държавна Опера – Русе премина при голям успех. Поздравления за директора Силвия Томова и състава.

На добър час!

Акценти за месец юни:

На 17 юни – Премиера на Камерната сцена на Русенска опера – "Човешкият глас" от

Франсис Пуленк

На 20 юни – “Трубадур“ – опера от Джузепе Верди, диригент – Георги Димитров

На 24 юни – “Джани Скики“ – Джакомо Пучини – Премиера, диригент – Джеймс Чо

На 28 юни – “Уестсайдска история“ – детски мюзикъл – Премиера, диригент – Ганчо Ганчев

Следва програмата по дати:

01 сряда

Зала „Опера”, 19.00 часа

"Алиса в страната на чудесата" – мюзикъл за деца от Александър Йосифов

Възстановка – Елена Илиева

Солисти и балет на Държавна опера – Русе


02 четвъртък

Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония

Диригент – Нийлс Борксанд


02 четвъртък

Зала „Опера”, 10.00 часа

"От приказки и легенди"

Съвременен танцов спектакъл представен от Студио за съвременни танци FREEDOM при

Държавна опера – Русе


08 сряда

Зала „Опера”, 19.00 часа

"Сватбата на Фигаро" – В. А. Моцарт

Диригент – Джеймс Чо


09 четвъртък

Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Симфоничен концерт

Диригент – Дейвид Нюби

В програмата: Бетовен – Симфония №9

Оркестър и хор на Държавна опера – Русе и хор "Дунавски звуци"


10 петък

Зала „Филхармония”, 19.00 часа

Концерт на Русенски камерен оркестър

Диригент – Дийн Уайтсайд

Солисти: Божидара Кузманова (цигулка), Юлия Пургина (виола)

В програмата: Волфганг Амадеус Моцарт – Симфония Кончертанте и Симфония № 29


11 събота

Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

"Музика на нациите" – Вокален камерен концерт

Солисти на Държавна опера – Русе


13 понеделник

Зала „Опера”, 19.00 часа

"Снежанка и седемте джуджета"

Балет по музика на Александър Йосифов


16 четвъртък

Зала „Филхармония”, 19.30 часа

Симфоничен концерт на Русенска филхармония

Заключителен концерт от майсторски клас по оркестрово дирижиране

В програмата: Карл Нилсен, Чайковски и др.


17 петък

Зала „Опера-фоайе”, 19.00 часа

"Човешкият глас" – Франсис Пуленк

Премиера на Камерната сцена на Русенска опера

Режисьор – Пламен Бейков

Участват: Георгиос Филаделфевс, Даниела Караиванова, Божена Петрова (пиано)


20 понеделник

Зала „Опера”, 19.00 часа

Трубадур“ – опера от Джузепе Верди

Диригент – Георги Димитров

Режисьор – Асен Шопов

Сценография и костюми – Иван Савов

Хормайстор – Стелияна Димитрова

Участват: Пламен Димитров, Линка Стоянова, Валери Георгиев, Бойка Василева, Момчил

Миланов, Йоланта Николаева, Димитър Кюркчиев

Оркестър и хор на Държавна опера – Русе


23 четвъртък

Канев Център, 19.00 часа

Вечер на мюзикъла с Люси Дяковска

Съвместен проект на Държавна опера – Русе и Плевенска филхармония


24 петък

Зала „Опера”, 19.00 часа

Джани Скики“ – Джакомо Пучини – Премиера

Диригент – Джеймс Чо

Режисьор – Татяна Соколова

Художник-костюми – Яна Дворецка

Участват: Добромир Момеков, Мария Цветкова, Андреана Николова, Александър Баранов,

Дилян Близнаков, Теодора Чукурска, Георги Ганчев, Момчил Миланов, Стоян Стоянджов,

Теодор Петков, Петя Цонева, Стефан Пенчев, Емил Желев, Пламен Троански, Евгени Ганев

Оркестър и солисти на Държавна опера – Русе


25 събота

Зала „Опера”, 18.00 часа

Танцов спектакъл представен от Студио за съвременни танци FREEDOM при Държавна опера –

Русе


28 вторник

Зала „Опера”, 19.00 часа

Уестсайдска история“ – детски мюзикъл – Премиера

Диригент – Ганчо Ганчев

Вокален педагог и хормайстор – Свилен Димитров

Балетни педагози: Малина Арнаудова и Радка Великова

Театрални педагози: Росица Деведжиева и Илия Деведжиев

Деца и младежи от Русенска детска опера и Оркестър на Държавна опера – Русе


29 сряда

Зала „Опера”, 19.00 часа

Откровения“ – танцов спектакъл по музика на Бах, Кремер, Имма Сумак, Енгелберг

Хъмпърдинг, латино-колаж, Жак Брел

Хореографи: Анна Донева, Ангелина Гаврилова, Асен Наков, Християн Бакалов, Александър

Марков, Мариян Янков

Солисти и кордебалет на Държавна Опера – Русе

Концерти и спектакли извън Русе


06 юни, 21.00 часа

Гр. Стара Загора, стадион "Берое"

"Аида" – Верди

Диригент – Ивайло Кринчев

Режисьор – Огнян Драганов

Съвместен проект на Държавна опера – Русе и Държавна опера – Стара Загора


10 юни, 19.00 часа

Гр. Плевен

Симфоничен концерт

Диригент – Дейвид Нюби

В програмата: Бетовен – Симфония №9


11 юни, 19.00 часа

Гр. София, зала "България"

Концерт на Русенски камерен оркестър

Диригент – Дийн Уайтсайд

Солисти: Божидара Кузманова (цигулка), Юлия Пургина (виола)

В програмата: Волфганг Амадеус Моцарт – Симфония Кончертанте и Симфония № 29


14 юни, 19.00 часа

Гр. София, ДМБЦ "Стефан Македонски"

"Снежанка и седемте джуджета"

Балет по музика на Александър Йосифов


15 юни, 19.00 часа

Гр. Силистра

"Царицата на чардаша" – оперета от Имре Калман

Диригент – Владимир Бошнаков

На добър час!

Приятно гледане и слушане!